V roku 1969 získal Calder Trophy pre najlepšieho nováčika NHL, dvakrát vyhral s Bostonom Bruins Stanley Cup a v roku 1972 sa stal najlepšie plateným športovcom sveta. Jeho kariéra sa však skončila príliš skoro kvôli problémom s alkoholom a drogami. Prečítajte si príbeh Dereka “Turka” Sandersona.Derek sa narodil 6.júna 1946 v Niagara Falls v kanadskom Ontariu. Počas juniorských čias bol hviezdou tímu Niagara Falls Flyers, s ktorými vyhral v roku 1965 slávny Memorial Cup, čo je juniorská obdoba Stanley Cupu. V nasledujúcich dvoch rokoch pendloval medzi juniorským a dospelým hokejom a odohral štyri zápasy za Boston Bruins. V NHL naplno prerazil v ročníku 1967-68 a naskočil do 71 zápasov, v ktorých nazbieral 49 bodov a vsietil 24 gólov. Týmto počinom, nakoľko mal stále status nováčika, si vyslúžil Calder Memorial Trophy pre nejlepšieho zelenáča základnej časti NHL a napodobnil tak svojho vtedajšieho spoluhráča Bobbyho Orra, ktorý tú istú trofej vyhral rok predtým. Vo svojej prvej sezóne bol celkovo siedmym najproduktívnejším mužom Bruins, pričom bodovanie tímu vtedy vyhral “akýsi” Phil Esposito.

Derek Sanderson
S Bostonom Bruins vyhral dvakrát Stanley Cup v rokoch 1970 a 1972. Po druhej výhre sa stal najlepšie plateným športovcom sveta.

Nasledujúce dve sezóny mala jeho produktivita klesajúcu tendenciu. Počet jeho bodov klesol zo 49 na 48 a v sezóne 1969-70 na 41, ale bolo to aj kvôli menšiemu počtu zápasov. V roku, keď nazbieral 48 bodov odohral 61 stretnutí a o rok neskôr dokonca len 50. V tej dobe bol miláčikom publika, na ihrisku tvrdý, ale mimo ľad obľúbený zabávač. Bol to on, kto v roku 1970 vo finále Stanley Cupu proti St. Louis Blues nahrával na víťazný gól Bobbymu Orrovi, po ktorom Orr vyletel do vzduchu a vzápätí dopadol na ľad. Fotografia Orra tesne po vstrelenom góle je jednou z najslávnejších fotografíí NHL všetkých čias, pokiaľ nie tou najslávnějšou.

O dva roky neskôr Bruins vyhrali Stanley Cup opäť a Sanderson, ktorého prezývali “Turek” kvôli výrazným fúzom, bol jedným z kľúčových hráčov Bruins. Po sezóne se stal Derek Sanderson najlepšie plateným športovcom sveta, keď podpísal lukratívny kontrakt s tímom Philadelphia Blazers, ktorý pôsobil vo vtedy začínajúcej súťaži WHA, ktorá chcela byť konkurenciou pre NHL, čo sa tejto súťaži nepodarilo a po siedmich rokoch zanikla. Sanderson odohral za Blazers kvôli zraneniam len osem zápasov a potom sa vrátil k Bruins, kde nazbieral pätnásť bodov v dvadsiatichpiatich zápasoch. Nasledujúcu sezónu začal tiež v Bruins, tí ho ale kvôli jeho stále sa zväčšujúcim problémom s alkoholom poslali na farmu. Tam v troch zápasoch nazbieral sedem bodov.

Po sezóne jeho čas v Bostone Bruins vypršal a Sanderson sa stal súčasťou organizácie New York Rangers, v ktorých drese odohral celý ročník 1974-75 a pozbieral v ňom solídnych päťdesiat kanadských bodov. O rok neskôr ho Rangers po ôsmych zápasoch vymenili do St. Louis Blues, kde nastúpil na 65 stretnutí a získal 67 bodov, čo bolo tretím najlepším bodovým ziskom v tíme a jeho osobným maximom. Ani v Blues se však dlho nezdržal a kvôli pretrvávajúcim problémom s alkoholom a drogami vystriedal v nasledujúcich dvoch rokoch šesť tímov, tri v NHL (St. Louis Blues, Vancouver Canucks, Pittsburgh Penguins) a tri v CHL. V roku 1978 s hokejom definitívne skončil a to mal len 32 rokov!

Derek Sanderson
Kvôli drogám a alkoholu ukončil hokejovú kariéru vo veku 32 rokov.

Slávna hokejová hviezda, ktorá zarobila milióny dolárov, sa dostala na dno a jedného času bol Derek Sanderson dokonca bezdomovcom v New Yorku. Jeho závislosť a bieda ho dohnali až k tomu, že bol nútený prespávať pod mostom. Pomohol mu však kamarát a niekdajší parťák z Bruins, Bobby Orr, ktorého zásluhou bol v roku 1980 Sanderson po odvykacej kúre čistý. Derek sa nebál a vyrozprával svoj príbeh, ktorým podľa odhadov pomohol až 750 tisícom mladých ľudí k tomu, aby vyhrali svoj boj s alkoholom a drogami. Neskôr Derek pracoval ako Výkonný riaditeľ v The Sports Group v Bostone a v roku 2012 vydal svoju autobiografickú knihu s názvom Crossing the Line: The Outrageous Story of a Hockey Original.

Derek Sanderson
Vo svojej autobiografii opísal svoj ťažký, no poučný životný príbeh.

Derek Sanderson bol členom “The Big Bad Bruins” a na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov jednou z najväčších hviezd ligy a to všetko ako brániaci útočník. V najlepšej lige sveta odohral 598 zápasov a nazbieral 452 bodov. V rokoch 1970 a 1972 s Bruins vyhral Stanley Cup, ale ten najväčší zápas mal sám so sebou a dokázal poraziť svojich démonov. Nezabúdajme na “Turka” Dereka Sandersona a jeho príbeh.

Derek Sanderson
Derek “The Turk” Sanderson dnes.

Pocta Derekovi Sandersonovi

Foto: Facebook.com, Tumblr.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Tomino
Vieš jak to hovoria, len rob, to čo miluješ a už nikdy nebudeš musieť robiť. Som "pokreslený" hajzlík, ktorý sa živí tým, čo ostatní chlapi robia zadarmo. A nemusel som pri tom ani začínať v péčku pre gayov. :D