Oči sú vraj oknom do duše. Kedysi ich mali všetci ľudia hnedé, ale postupne vznikali odtiene hnedej, modrej, sivej či zelenej a rôzne iné variácie týchto farieb. Nedávno však vedci zistili, že všetci modroočkovia majú niečo spoločné…Za farbu očí je zodpovedný gén, ktorý sa volá OCA2 a ten tvorí množstvo hnedého pigmentu. Nedávno však vedci objavili iný, doteraz nepoznaný gén HERC2 blokujúci gén OCA2 a jeho hnedý pigment. Je to práve novoobjavený gén menom HERC2, ktorý je zodpovedný za modré sfarbenie očí.

Modrá farba očí pochádza od jediného európskeho človeka žijúceho pred 6000 – 10 000 rokmi. Len od jediný nebol zasiahnutý génom OCA2, ktorý sa do Európy dostal z Afriky. Nedávno boli objavené pozostatky človeka v Španielsku nesúceho v sebe oba gény a podľa vedcov išlo o jednu z prvých mutácií týchto dvoch génov. Vedci teda ukončujú svoje najnovšie štúdie tvrdením, že ľudia s modrými očami sú nielen svetovou raritou, ale všetci sú si navzájom vzdialenými príbuznými.

Foto: Pinterest.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Tomino
Vieš jak to hovoria, len rob, to čo miluješ a už nikdy nebudeš musieť robiť. Som "pokreslený" hajzlík, ktorý sa živí tým, čo ostatní chlapi robia zadarmo. A nemusel som pri tom ani začínať v péčku pre gayov. :D