Že sa majú väzni zle a trpia? Tí, ktorí si na ostrove Bastøy odpykávajú tresty za tie najväčšie zločiny, určite nie. Žijú si tu dokonca luxusnejšie než väčšina poctivých Slovákov!Približne 75 kilometrov od pobrežia v blízkosti mesta Oslo v Nórsku leží ostrov Bastøy, ktorý je domovom približne 115 trestancov. Vrátane tých najnebezpečnejších, odsúdených za zločiny, ako je vražda, znásilnenie alebo drogové dílerstvo. Napriek tomu, odpykávanie si trestu na tomto ostrove je, ako byť na dovolenke. Nie sú tú žiadne mreže, ostnaté drôty ani elektrické ploty. Dozorcovia nemajú žiadne zbrane. Väzni si žijú v malebných drevených domčekoch, starajú sa o farmu a zvieratá, pestujú si plodiny či štiepu drevo. Sekerami alebo motorovými pílami pravdaže.

bastoy-prison-6[6]

Väzňom sú k dispozícii tenisové kurty a tiež je aj pláž, kde sa môžu v lete rekreovať, chytať ryby či jazdiť na koňoch. V zime okrem sauny a lyžovania môžu navštíviť posilňovňu, knižnicu alebo spoločenské miestnosti. Avšak žiadne rannébudenie tu nečakajte. Stačí, aby boli väzni načas na vyučovaní alebo v práci dokazujúc svoju zodpovednosť. Pracovný čas začína o 8:30 ráno a trvá do 15:30. Ťažký to život.

Do tohto väzenia sa trestanci môžu dostať len na vlastnú žiadosť, ktorú následne schvaľujú úrady. Najslávnejším trestancom na ostrove Bastøy bol Arnfinn Nesset. Arnfinn zavraždil 22 ľudí a stal sa tak najznámejším sériovým vrahom Nórska. Odsedel si len 12 rokov a následne bol prepustený na základe dobrého správania. Pod zmenenou identitou si pravdepodobne žije dodnes.

bastoy-prison-2[2]

bastoey-9-2bastoy-prison-4[6]Zdroj: businessinsider.in, amusingplanet.com | Foto: businessinsider.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Bjorn
Zádumčivý tridsiatnik so zmyslom pre krásu. Vyhriata posteľ, čierna tma, na ušiach slúchadlá z ktorých hrajú Chopinové nokturná a na stolíku pohár škótskej. Aj takto sa dá načerpať energia.