Šaty robia človeka? Určite áno! Vhodné oblečenie dokáže vo veľmi veľkom rozsahu zmeniť nielen náš výzor, ale aj správanie.Najnovšie štúdie zaoberajúce sa touto témou tvrdia, že to, čo nosíme výrazne ovplyvňuje našu myseľ, kognitívne schopnosti mozgu a celkový pohľad na svet. Nedávno bola táto prekvapujúca štúdia zverejnená aj v jednom z najznámejších amerických časopisov Social Psychological and Personality Science, ktorý túto hypotézu potvrdil.

Dobré oblečenie predovšetkým zvyšuje našu úroveň „vyhodnotenia situácie“. Inými slovami, formálne oblečenie zlepšuje náš úsudok a rozhodovanie sa pri výbere správnej možnosti, vďaka čomu sa cítime istejšie. Okrem toho, že oblek zvyšuje našu dostupnosť vo vzťahu k ostatným ľuďom a sme vďaka nemu otvorenejší novým, neznámym situáciám a stretnutiam, maximalizuje taktiež  našu schopnosť spracovávať informácie a vďaka väčšiemu pocitu moci riešiť lepšie citové problémy.

Young couple in bed

Vedci z Columbia University a California State Univeristy došli k záveru, že štýl nášho obliekania ovplyvňuje spôsob, akým vnímame objekty, ľudí a situácie, ktoré sú okolo nás. Štúdia taktiež dokázala, že každodenné obliekanie sa do formálneho, elegantného oblečenia nezvyšuje pozitívny efekt pôsobiaci na našu myseľ. Pokiaľ ste v práci nútení nosiť formálne oblečenie, a nie je to vaša prirodzená voľba, môže to mať dokonca opačný efekt. „Ak sme napríklad terčom nepríjemnej kritiky, je viac než pravdepodobné, že pocit poníženia je väčší, pokiaľ sme vo formálnom oblečení, v ktorom sa necítime pohodlne,“ vysvetlil Michael Slepian, jeden z autorov štúdie.

Ďalším pozitívnym výsledkom inteligentného obliekania je investovanie peňazí do kvality, ktorá vydrží a vyhnutie sa konzumnému a impulzívnemu spôsobu nakupovania, ktorý je teraz tak v móde. V konečnom dôsledku muž, ktorý sa vie dobre obliecť nielenže dáva zo seba to najlepšie v súkromnom a v pracovnom živote, ale aj ušetrí čas a peniaze, ktoré môže investovať inde.

Takže nebojte sa a investujte do kvalitného obleku, vďaka ktorému sa stanete úspešnejšími a atraktívnejšími!

Autor: Kristína