Žijeme v dobe, ktorú možno nazvať doslovne online. Online fungujú naše rozhovory, vzťahy, online ukladáme naše spomienky vo forme videí či fotografií, dátové médiá ako usb kľúče či dvd-čka sa stávajú prehistorickými artefaktmi. Svoje fyzické a materiálne veci sme si mohli doteraz uzamknúť v skrini či trezore, nikto nás nemohol okradnúť. Môžeme sa ale brániť aj v online svete, v ktorom sa musíme spoliehať na dôveryhodnosť ochrany iných? Nemusíme, stačí, ak sa budeme držať niekoľkých zásad a moderní online zbojníci nás neokradnú.Podozrivé emaily

Častou formou útoku na užívateľov je zasielanie emailov, ktoré sa tvária napríklad ako správa z banky. Graficky aj obsahovo sú vyšperkované tak, že naozaj nadobudnete pocit, že vám ich zaslala vaša banka, ktorej dôverujete. Opak však býva pravdou. Tieto správy od vás vyžadujú odpoveď s citlivými údajmi, ktoré by banka nikdy od klienta nepožadovala! Aspoň nie seriózna. Online útočníci takto môžu od nevedomých ľudí získať údaje o platobných kartách a tie ľahko zneužijú na prevod peňazí. Mnohí z vás z banky nedostávate správy o pohyboch na účte, nemuseli by ste teda o krádeži vôbec vedieť. Pozorne sledujte detaily v mailoch, či prišli z obvyklej adresy, ktorú banka využíva, či v nej nie sú gramatické nezmysly, ktoré by mohli zahraniční hackeri prekladať do nášho jazyka bez jeho reálnej znalosti. Ak si nie ste istý, overte si obsah mailu s vašou bankou telefonicky.

Neobvyklé telefónne čísla

Novinkou predošlých dní je doslova hromadný útok na Slovákov prostredníctvom telefónov. Možno ste postrehli kauzu, v ktorej na slovenské čísla volali neznáme zahraničné čísla. Používatelia telefónov si našli na svojich displejoch zmeškané hovory. Väčšinu z vás by možno napadlo zavolať späť. To isté urobili aj dobromyseľní Slováci a draho za to zaplatili. Išlo totiž o čísla zo Somálska. Zavolaním na ne prišli ľudia aj o viac než 100 eur! Hovory tohto typu sa v priebehu hodín hromadili, až zakročil operátor aj polícia a obe inštitúcie zverejnili výzvu, v ktorej občanov varovali pred týmito pofidérnymi hovormi. Viac o podvodných hovoroch vrátane konkrétnych nebezpečných čísel sme vám priniesli v samostatnom článku.

Opatrnosť na webstránkach

Webstránky a ich návštevy sú najväčším rizikom, hoci ho často podceňujeme. V množstve reklamných bannerov, odkazov, obrázkov, v štrukturovanom texte často klikneme aj na niečo, na čo kliknúť nechceme a práve to môže byť presmerovaním ku katastrofe. Prekliknete sa na web ponúkajúci sťahovanie obsahu, ktorý žiada nainštalovanie pluginu či bude od váš žiadať vyplnenie neznámeho formuláru. Vtedy sa snažte stránku čo najskôr opustiť, hoci to býva často problémom a podobné weby nie je ľahké zatvoriť.

Obzvlášť opatrný buďte pri weboch, ktoré majú prístup k údajom o vašom účte či platobnej karte. Nikdy by ste tieto dáta nemali zdieľať s webmi, ktoré nepoznáte a nedôverujete im. Príkladmi môžu byť webshopy, online kasína, hracie automaty či iné hry, v ktorých hráte o svoje skutočné peniaze. Vtedy treba byť ostražitý aj napriek zápalu hry, ktorý určite prežívate.

Opatrnosť je nevyhnutná aj pri sťahovaní rôznych súborov z webu, začínajúc jednoduchými obrázkami až po hry či programy. Práve tie bývajú často zbalené v komprimovaných súboroch a nemôžete si byť istý, či je vami sťahovaný obsah bezpečný. Spolu s nimi môžete stiahnuť aj vírusy či trójske kone, ktoré vedia nepekne znepríjemniť život. Niektoré vás pripravia o vaše dáta navždy a nekompromisne, iné vás vydierajú a pýtajú peniaze za to, že vám znovu odblokujú počítač, ku ktorému stratíte prístup. Tie najhoršie môžu poškodiť váš hardvér a v extrémnych prípadoch zničiť váš počítač! Ako sa teda vyhnúť vírusom? Starým overeným pravidlom je mať v počítači nainštalovaný antivírusový program. Či už siahnete po tom od tvorcu vášho operačného systému alebo po produktoch tretích strán, svoj výber dobre zvážte. Nespoľahlivé kondómy by ste tiež nekupovali. Pri antivíroch však platí, že menej je viac. Budeme aj konkrétnejší, antivírový program môže byť v počítači iba jeden. Dva by sa doslova bili a jeden druhého považovali za hrozbu.

Ako sa teda chrániť v dnešnom online svete? Možno to prirovnať k pohlavnému styku. Treba používať ochranu, klikať iba na overené miesta a nezverovať citlivé údaje tomu, koho nepoznáte.