Futbal už dávno nie je len o schopnostiach futbalistov. Stále sa hrá o body na ihrisku, no príprava je v dnešnej dobe na úplne inej úrovni ako kedysi. Dnes nestačí len trénovať.Samozrejme, trénovať musia všetci. Hráč musí mať kondíciu, silu, byť rýchly, zvládať súboje. No v súčasnosti treba byť aj takticky vyspelý. Čo to znamená? To, že hráči vedia využívať ofsidové pasce, vedia podržať loptu, poznajú silné a slabé stránky súperov a pod., na to sme si zvykli. V dnešnom svete je však takmer všetko založené a závislé od informačných systémov a výpočtovej techniky. Inak tomu nie je ani vo futbale.

Nemecká spoločnosť SAP včera predstavila inovovaný softvér, ktorý dostal názov SAP DFB EURO. Čoho je tento softvér schopný? Je schopný vyhodnocovať pohyb každého hráča, každú strelu, každý kontakt s loptou. Neskutočné!

K čomu poslúži nemeckej futbalovej reprezentácií? Rovnako ako na MS 2014, kde používali Nemci prvú verziu systému, poslúži k dokonalému prečítaniu hráča. Napríklad ak by Nemci nastúpili proti Slovensku, nemeckého brankára by mohli pripraviť na to, že ak pôjde Slovensko kopať pokutový kop a loptu si vezme Marek Hamšík, pokutový kop bude s vysokou pravdepodobnosťou kopnutý do takej strany, ako bude mať krátky rozbeh. Alebo ak budú hrať proti Portugalsku, a Cristiano Ronaldo pôjde kopať priamy kop z pravej strany a zo vzdialenosti 25 metrov, bude kopnutý onakým falšom a strela bude smerovať do takej strany.

Na základe sledovania záznamov zo zápasov majú rovnakým spôsobom vyhodnoteného každého hráča, každý tím, a tak si stačí za “onaký” či “taká” dosadiť správne slová (napr. ak bude rozbeh krátky, lopta bude smerovať do ľavej strany, nízko nad zemou).

Či to Nemecku pomôže, o tom netreba pochybovať. Či sa im však podarí aj vďaka tomuto systému získať titul, v túto chvíľu nevie nikto…

Foto: sap.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba