Viacero firiem sa rozhodlo využiť ošiaľ okolo mobilnej hry Pokémon Go a zapracovať motív obľúbenej apky do svojej reklamy. Rovnako tak v susednom Česku spravila aj poisťovňa Kooperativa a na pražskú diaľnicu umiestnila nevinný nápis „Nelovte za jazdy Pokémonov“. Po internete sa však začala šíriť jeho upravená verzia, ktorá už až tak nevinná nie je.

Pôvodný nápis na diaľnici:

Upravená verzia nápisu, ktorá sa šíri po internete:

V diskusii pod paródiou, ktorú zdieľala protiislamská stránka „Blok proti islamizaci“, sa Kooperativa veľmi rýchlo ohradila, že nejde o jej vlastné slová, a nechce, aby bol prostý vtip o Pokémonoch zneužívaný na šírenie nenávisti. Jej zástupcovia napísali doslova toto: „Kooperativa je slušná společnost… Proto vás žádáme o smazání tohoto příspěvku. Urážlivý výrok jste spojili s naší značkou. Vaše jednání považujeme za protiprávní. V případě, že nedojde ke smazání příspěvku do pondělí 25. 7. 2016, budeme se bránit právní cestou.“

Či už sa prípad objaví aj na súde, to nevieme, ale ponaučenie, ktoré z celého príbehu vyplýva, je jednoznačné. Ak vás zrazí auto, lebo ste utekali za Pikachuom, islamistov sa báť nemusíte. Len svojich vlastných životných rozhodnutí.

Foto: facebook.com, pikachuloverisreal.deviantart.com, pixabay.com