Asi každá žena snívala v detstve o tom, že sa stane princeznou. Ani mnohým mužom nie je proti srsti myšlienka vlastniť starobylú reprezentatívnu usadlosť. Čo nie je, môže byť, stačí, ak vám na konte zvyšuje zopár miliónov eur. A ak aj nie, prezrite si ponuku zámkov a hradov na predaj. Snívanie je zadarmo.

Môže za to kríza, vysoká daň z nehnuteľnosti, ale aj nechuť mladej generácie aristokratických dedičov starať sa o staroveké stavby. Len v Taliansku je momentálne na predaj okolo 70 súkromných hradov a zámkov. Ich ceny sa pohybujú v závislosti od lokality a stavu nehnuteľnosti od 1.200 až po 8.500 eur za štvorcový meter.

4 firenze

Medzi najlacnejšiu lokalitu patrí Piemont, kde si historickú nehnuteľnosť môžete zadovážiť už v cene 7 miliónov eur. Naopak, najdrahšie zámočky sú v Toskánsku. Patrí k nim aj najväčší hrad na svete, aký je v súčasnosti na predaj. Ide o starobylú usadlosť vo vyhlásenej vinárskej oblasti Chianti. Nachádza sa v ňom 115 miestností, 100 kúpelní a obkolesuje ho 630 hektárový pozemok vrátane dvoch rybníkov. To všetko za bagateľ – 28 miliónov eur.

10 castellina

Treba poznamenať, že v nijakom prípade nejde o ruiny či schátraliny! Nehnuteľnosti sú v dobrom stave, zrekonštruované, funkčné a obývateľné, v cene je častokrát cenný historický nábytok.

Rodinné sídlo predala pred časom aj bývalá prvá dáma Francúzska Carla Bruni. Jej rodina vlastnila zámok z jedenásteho storočia Castagneto Po neďaleko Turína. Keďže sama už v paláci bývala, a to rovno v Elizejskom, rozhodla sa spolu s matkou a sestrou streliť historickú usadlosť saudsko-arabskému princovi Al-Walidovi Bin Talalovi, vtedy 13-temu najbohatšiemu mužovi sveta, za 17,4 milióna eur.

Aj ostatné z ponúkaných nehnuteľností končia prevažne v rukách zahraničných kupcov, a to najmä z Blízkeho Východu, Ruska a Ázie. Niektoré naďalej slúžia ako luxusné rezidencie, zatiaľčo ďalšie sa menia na prepychové hotely.

Kým nahromadíte nevyhnutnú sumu, pokochajte sa aspoň pohľadom na niektoré z nich.

9 lecco

1lecce

8 notte

2 arezzo

9 savona

6 chianti

3 liguria

5 chianti

7 lago maggiore

Foto: Pinterest