Vraví sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. No veľmi často aj po ľuďoch na horách. Príjemný pobyt na čerstvom vzduchu sa razom môže zmeniť na tragédiu. Výnimkou nie sú ani slávne osobnosti. 

Michael Schumacher

Sedemnásobný majster sveta na okruhu Formuly 1 si po ukončení aktívnej športovej kariéry mohol naplno užívať život, nebyť fatálnej lyžovačky v Savojských Alpách. V decembri roku 2013, pár dní pred svojimi 45-tymi narodeninami, pri nešťastnom páde na zjazdovke narazil hlavou o kameň a spôsobil si vážne zranenia mozgu. Dlho balansoval na hrane medzi životom a smrťou, no aj po prebudení z takmer šesťmesačnej kómy svoj boj ešte nevyhral. Jeho zdravotný stav je naďalej veľmi vážny a lekári sú v predpovediach skeptickí. Schumacher naďalej nerozpráva a veľmi schudol. Napriek starostlivosti 15 špecialistov sú pokroky v jeho liečbe len minimálne.

Natasha Richardson

lyžiarske nehody

Americká herečka (slovenskí diváci ju mohli zaregistrovať napr. vo filme Kráska z Manhattanu či Pasca na rodičov) a manželka Liama Neesona sa zranila pri lyžovačke v Kanade, a to pritom s lyžami len začínala. Natasha pri zjazde zo svahu v sprievode inštruktora nešťastne spadla, no nejavila známky vonkajšieho zranenia. Až neskôr pri návrate do hotela ju prudko rozbolela hlava. Ani okamžitý prevoz do nemocnice jej však už život nezachránil. Masívne krvácanie do mozgu spôsobilo klinickú smrť a o dva dni po nehode bola prehlásená za mŕtvu. Jej srdce, obličky a pečeň boli darované na transplantáciu, aby zachránili iné ľudské životy.

Princ Charles

lyžiarske nehody

Následník anglického trónu unikol smrti iba o vlások pri lyžovačke vo Švajčiarsku v roku 1988. Nemalú úlohu pritom zohrala aj veľká neopatrnosť, keď sa so svojim sprievodom spúšťal zo svahu mimo bezpečnej trate. Pod váhou lyžiarov sa uvoľnil čerstvý sneh, ktorý sa zmenil na smrtiacu lavínu. Princ Charles vyviazol bez zranení, pod snehom však vyhasol život jeho dobrého priateľa majora Hugha Lindsaya. Princezná Diana spolu so švagrinou Fergie, ktorá bola v šiestom mesiaci tehotenstva, boli, našťastie, v tom čase na horskej chate.

Holandský princ Johan Friso

lyžiarske nehody

Aj v prípade druhorodeného syna holandskej kráľovnej Beatrix išlo o jazdu mimo vyznačenú trať v rakúskych Alpách. V horách platil štvrtý stupeň lavínového nebezpečenstva a jedna z lavín sa princovi stala osudnou. Valiaci sa sneh ho zmietol a niesol asi štyridsať metrov dolu svahom. Napriek okamžitému zásahu záchranárov ostal zasypaný asi 15 minút a museli ho oživovať. Do nemocnice ho dopravili v kóme, z ktorej sa už neprebral. Zomrel na zdravotné komplikácie súvisiace s poškodením mozgu rok a pol po nehode v auguste 2013.

Angela Merkelová

lyžiarske nehody

Nemecká kancelárka Angela Merkelová si privodila zranenie na bežkách počas minuloročnej zimnej dovolenky vo Švajčiarsku. Našťastie nešlo o nič vážne, napriek tomu ju početné pomliaždeniny a zlomenina panvy prinútili k trojtýždňovému nútenému odpočinku a na verejnosti sa ešte nejaký čas ukazovala s barlami. Po nehode sa na radu lekárov podrobila prísnej diéte a za štyri mesiace zhodila 10 nadbytočných kíl.

Autor: Katarína Žáková

Foto: Pinterest, Wikipedia