Tenisky, ktoré sa zašnurujú samé, sú realitou. Legendárne boty z filmu Návrat do budúcnosti sa stali skutočnosťou. Predstaviteľ cestovateľa v čase Martyho, herec Michael J Fox, sa v nich predstavil aj v známej reality show.Prvý pokus vyrobiť  tenisky z najznámejšej filmovej trilógie bol už v roku 2011. Tenisky, ktoré niesli názov Nike Air Mag však nemali jednu z kľúčových funkcií, a to samošnurovanie. Aj tak Nike vydražili 1500 párov týchto tenisiek a získané peniaze venovali nadácii Michaela J Foxa na výskum liečby Parkinsonovej choroby.

boty 11Prečítajte si tiež: 13 najdrahších tenisiek všetkých čias!

 

Patent na samošnurovacie tenisky Nike a ich dizajnér Tinker Hatfield získali až o dva roky neskôr, kedy boli verejnosti aj reálne predstavené. V známej show predviedol túto modernú vychytávku sám Michael J Fox. Tenisky, ktorých šnúrky sa doslova prispôsobia nohám toho, kto ich má obuté, sú jednoducho cool.

Tieto topánočky ale pre verejnosť zatiaľ dostupné nebudú. Na jar v roku 2016 prebehne ich dražba, z ktorej výťažok pôjde opäť pre nadáciu Michaela J Foxa zaoberajúcou sa výskumom liečby Parkinsonovej choroby.

Či sa podobných výdobytkov modernej doby dočkáme aj pre bežné použitie, je zatiaľ otázne. Ale tento zaujímavý patent bude mať určite dobre využitie pre profesionálne športy, čo potvrdzuje aj vyjadrenie spoločnosti Nike, ktorá chce technológiu najskôr testovať pri rôznych športoch a na základe spätnej väzby zlepšiť jej fungovanie, ktoré môže pomôcť športovcom zlepšovať ich výkony. A viete, ako samošnurovanie funguje? No predsa za pomoci digitálnej technológie.

Roads? Where we're going, we don't need roads. #back2thefuture

A post shared by Jeremy Guthrie (@therealjguts) on