Desať rokov síce nie je nejaká dlhá doba, no v tenise znamená jednu celú generáciu. Tomu mužskému dnes vládne Novak Djokovič a Andy Murray, pričom pred desiatimi rokmi boli obaja len nádejní 19-roční teenageri. Kto teda vládol tenisovému rebríčku v tom čase?Pred rovnými desiatimi rokmi kraľoval mužskému tenisu vtedy 25-ročný Roger Federer, ktorý sa s výnimkou krátkeho výpadku drží už 14 rokov v top3, čo by sme len ťažko v dejinách hľadali. Niet sa prečo čo čudovať, keď ho mnohí označujú za najlepšieho tenistu všetkých čias. Aktuálne je svetová trojka, no do konca roka spadne na hranicu top 10, keďže nútene vynechá nielen US Open, ale i ďalšie veľké turnaje vrátane Turnaja majstrov, na ktorých získal v minulej sezóne veľa bodov.

saa

Na druhom mieste bol 20-ročný španielsky supertalent Rafael Nadal. Dnes vieme, že Rafa je najlepší antukár všetkých čias, ktorý v rokoch 2005 – 2015 vyhral hneď deväťkrát French open, okrem toho celkovo viac než dvadsaťkrát ďalšie tri veľké turnaje série “Masters”. V roku 2008 sa stal svetovou jednotkou a v top 3 sa držal takmer deväť rokov. V roku 2008 vyhral aj OH a momentálne sa po tiahlych zraneniach vracia do starej formy.

Hráči na 3. – 5. mieste boli vtedy na vrchole, no medzičasom všetci ukončili svoju kariéru. Podobne tak Tommy Robredo, ktorý má dnes 34 rokov a prepadol sa do druhej stovky svetového rebríčka. Nikolaj Davydenko už taktiež nehrá.

105

Marcos Baghdatis aj Radek Štepánek sú stále na okruhu. Baghdatis sa ako jediný Cyperčan v histórii môže rovnať s najlepšími tenistami a aj dnes je v top 100. Čech je síce pre zmenu mimo top 100, no už má 37 rokov a viac sa venuje štvorhre, kde patrí medzi najužšiu svetovú elitu.

Rebríček ATP z augusta 2006:

 1. Roger Federer (Švajčiarsko)
 2. Rafael Nadal (Španielsko)
 3. Ivan Ljubičič (Chorvátsko)
 4. David Nalbandian (Argentína)
 5. James Blake (USA)
 6. Tommy Robredo (Španielsko)
 7. Nikolaj Davydenko (Rusko)
 8. Marcos Baghdatis (Cyprus)
 9. Radek Štepánuk (Česko)
 10. Andy Roddick (USA)
 11. Fernando Gonzalez (Chile)
 12. Mario Ančič (Chorvátsko)
 13. David Ferrer (Španielsko)
 14. Tomáš Berdych (Česko)
 15. Jarkko Nieminen (Fínsko)

V tomto čase sa už pomaly, ale isto vynárali i dnešní top hráči, avšak boli ešte príliš mladí na to, aby dosahovali také skvelé výsledky, teda až s výnimkou Nadala.

Čech Tomáš Berdych bol už v tomto období štrnásty, odvtedy sa drží v TOP 10, najvyššie bol štvrtý.

s97

Aktuálni top hráči, duo Andy MurrayNovak Djokovič sú vekovo od seba vzdialení len 7 dní, obaja majú 29 rokov, pričom Murray bol pred desiatimi rokmi na 19. mieste a Djokovič na 23. mieste. Teda už ako 19-roční boli na dosah tým najlepším. V top 50 boli z dnešných top hráčov aj Francúzi Gasquet s Monfilsom či Švajčiar Wawrinka. Vtedy 17-ročný Del Potro, ktorý je čerstvým dvojnásobným medailistom z OH, bol už vtedy na 114. mieste a keby nebolo mnohých zranení, ktoré ho na dva roky vyradili z hry, dnes by možno bol aj svetovou jednotkou.

x1

Špeciálnym prípadom je chorvátsky bombardér Ivo Karlovič, ktorý sa vtedy potácal na konci prvej stovky, hoci mal 27 rokov. Svoje veľké chvíle zažil v rokoch 2007 – 2008, keď sa dostal do top 20 a návrat do nej zopakoval pred pár týždňami po tom, ako sa prebojoval v priebehu dvoch mesiacov do troch finále, z ktorých dve vyhral. Celkovo vyhral na okruhu osem turnajov, štyri z nich v rokoch 2015 – 2016. Ako vysoko sa najvyšší profesionálny tenista všetkých čias dostane, je otázne. Faktom ostane, že je rekordérom v počte es.

Slovensko bolo pred desiatimi rokmi v útlme, jedinou svetlou výnimkou bol 22. hráč sveta Dominik Hrbatý.

20a

Zdroj: atpworldtour.com | Foto: 10sballs.com, hpb.at, wikipedia.en

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba