Na pravidelné správy o konci sveta, ktoré hlásajú rôzne sekty či senzácie chtiví konšpirátori, sme si už zvykli. No ak s niečím podobným prichádzajú vedci z NASA, treba zbystriť pozornosť!NASA, respektíve Národný útvar pre letectvo a vesmír, nepotrebuje vyvolávať senzácie. Pokiaľ vedci z tejto organizácie niečo povedia, sú to takmer vždy dôveryhodné informácie. Teraz však prišli s niečím, čo desí celé ľudstvo. K Zemi sa totiž blíži obrovský asteroid, ktorý môže znamenať skazu našej planéty.

bennu asteroid

Asteroid dostal meno Bennu a každých 6 rokov pretne obežnú dráhu Zeme. Každým rokom obieha okolo čoraz bližšie a v roku 2135 bude už tak blízko, že by mal preletieť medzi Zemou a Mesiacom. Podľa rôznych dynamických štúdií by k nárazu mohlo dôjsť 2182. Bennu má v priemere viac než 500 metrov a jeho náraz by bol silný približne ako 3 miliardy ton výbušnín. Pre lepšiu predstavu, náraz tohto asteroidu do Zeme by mal silu 200 bômb, aké boli zhodené na Hirošimu!

bennu

Aby sme sa o tomto asteroide dozvedeli čo najviac, vedci z NASA k nemu posielajú sondu Osiris-Rex, ktorá má do cieľa doraziť v roku 2018. Tam bude nejaký čas skúmať povrch, odoberie vzorky hornín a na Zem by sa mala vrátiť v roku 2023. Odborník z NASA Dante Lauretta varuje: “Asteroid môže priniesť utrpenie a smrť, preto musí sonda získať dáta dôležité pre budúce generácie!”

Nás sa to už síce týkať nebude, no pokiaľ ľudstvo nezakročí, náraz asteroidu so Zemou sa môže stať realitou. Ale nezúfajme, veď keby sme si s týmto veľkým šutrom nevedeli rady, stále je tu plán B a tento muž!

bruce willis

Zdroj: Nypost.com, Nasa.gov| Foto: Mirror.co.uk. Nypost.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Andrej
Mal by som sa venovať štúdiu, no radšej prokrastinujem a píšem články. Sorry, mami. Ženy, šport, zábava (toto poradie nezamieňať s rebríčkom priorít...alebo?).