Misia s ľudskou posádkou na Marse sa neustále odkladá, a to aj pre množstvo zdravotných rizík, ktoré so sebou takáto výprava prináša. NASA však prichádza s novým medicínskym projektom, ktorý by mal pri osídľovaní červenej planéty definitívne eliminovať všetky zdravotné riziká. Vo vesmíre budú žiť ľudské klony! Z Marsu by sa vraj mohla stať klonovacia základňa. Vedci sa totiž už nejaký čas snažia vytvoriť husté a funkčné bunkové tkanivá, ktoré by mohli prežiť klimatické podmienky aj mimo našej planéty. Experiment by mal do budúcna eliminovať zdravotné riziká posádok, ktoré by sa zúčastnili dlhších misií vo vesmíre. Úlohou medicínskeho experimentu bude zabezpečiť instantné ľudské orgány. No a ak všetko pôjde tak, ako má, tie by mali byť pestované na priamo Marse.

Schránka 14

Bioinžinieri usilovne pracujú na “zázračnom” pojive, to by malo tvoriť základ pre funkčný ľudský orgán. V súčasnosti majú za cieľ vytvoriť aspoň centimeter hrubé tkanivo, ktorého 85 percent buniek by dokázalo prežiť minimálne 30 dní. Súťaž dostala názov Vascular Tissue Challenge a vedecké tímy v nej môžu predviesť svoj talent a vytvoriť životaschopné cievne pletivo. Ak sa nájde tím výskumníkov, ktorí budú v experimente úspešní, bude to znamenať doslova revolúciu v medicíne, vesmírnom cestovaní, ale aj v prípadnom klonovaní skutočných ľudí!

Zdroj/Foto: pixabay.com,

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Alabuk
Šéfredaktor momentálne najrýchlejšie rastúceho portálu pre mladých - FUNmagazín.sk. Je mladý, trochu uhundraný, no vždy pripravený vás zásobovať množstvom videí a zaujímavostí z celého sveta!