Určite ste o ňom už počuli. Hans Zimmer je známy hlavne svojim jedinečným štýlom kompozície. Má prsty skoro vo všetkých filmových lahôdkach, ktoré zbožňujeme ako Interstellar, Inception, Lion King, Piráti z Karibiku, a tak ďalej. Najnovšie začal ešte aj koncertovať a my ho budeme mať možnosť vidieť 5. mája na štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Teraz si Hansa Zimmera bližšie predstavíme a v sérii článkov aj jeho bohatú tvorbu, z ktorej toho budeme určite veľa počuť i na májovom koncerte.Hans Zimmer je skladateľ a producent filmovej hudby pochádzajúci z Nemecka. Ešte ako dieťa sa presťahoval do Veľkej Británie, kde sa ako šesťročný dostal k hudbe hrou na klavíri a syntetizátore. V Londýne sa najprv živil skladaním reklamných zvučiek. Prelomom v jeho kariére sa stala spolupráca so skladateľom filmovej hudby Stanleym Myersom, s ktorým napísal piesne k viacerým filmom z 80-tych rokov. V roku 1988 produkoval soundtrack k filmu Posledný cisár, ktorý získal Cenu Akadémie za najlepšiu hudbu k filmu. Ten istý rok napísal podmaz aj k Rain Manovi a začal svoju mimoriadne úspešnú sólo kariéru. Momentálne žije s rodinou v Los Angeles a je vedúcim divízie filmovej hudby štúdií DreamWorks. Jeho poznávacím znamením je spájanie elektronickej hudby s orchestrálnymi prvkami, ktoré nejednému divákovi pripravilo zimomriavkový filmový zážitok. Skladal piesne pre všetky možné filmové žánre od rozprávok z dielne Disney cez horory až po veľkofilmy, na ktoré svet nikdy nezabudne. Dohromady spolupracoval na vyše 150 filmoch.

Prvá trojica filmov, ktoré stojí za to vidieť:

Interstellar (2014)

Táto snímka sa s divákom rozhodne nemazná. Necháva ho v nemom úžase, zmäteného, dojatého. Christopher Nolan nám scénami a scenárom ulahodil po každej stránke. Krásne vizuálne zobrazenie vesmíru, v ktorom hlavné postavy bojujú s neúprosnou časovou relativitou, kedy sa hodina na vzdialenej planéte rovná siedmym rokom na Zemi, donúti diváka zamýšľať sa nad vlastným nakladaním s drahocenným časom. Scéna ako Mathew McConaughey dokuje vesmírnu loď s klasicky zimmerovským harmóniom v pozadí je nezabudnuteľná. A, samozrejme, netreba zabudnúť, že je to ďalší z rady filmov, kde svet zachraňuje Matta Damona. Tento film je jeden z najveľkolepejších minulého roka a my sme zvedaví, koľko cien akadémie si odnesie. Určite nie je strata času vidieť ho aj viackrát.

interstellar film poster

Osamelý jazdec (2013)

Osamelý jazdec je zaujímavý počin z Disney produkcie. Westernová komédia s osamelým jazdcom Armiem Hammerom a šialeným indiánom Johnnym Deppom, pri ktorej sa miestami divákovi až rozum zastaví a uvažuje, či to režisér Verbinski myslí vážne. Podľa predlôh komiksov a rozhlasových hier bol indián Tonto len pomocníkom, ale Johnny Depp z neho spravil hlavnú postavu. Hudbu k filmu mal pôvodne skladať frontman skupiny The White Stripes Jack White, bol však nahradený Hansom Zimmerom. Jeho orchestrálna verzia Kankánu pri naháňačke vás nenechá chladnými a zaručene si začnete podupávať nohou.:)

osamely jazdec film plagat
The Lone Ranger

Rivali (2013)

Veľkofilm, natočený podľa skutočných udalostí, rozpráva drámu sezóny 1976 v pretekoch Formuly 1, kedy byť pilotom formuly bolo jedno z najnebezpečnejších a najatraktívnejších povolaní. Byť šampiónom znamenalo všetko. Dvaja odvekí rivali Niki Lauda, chladný rakúsky profesionál, a James Hunt, neodolateľný britský playboy, bojujú na hranici smrti o prvenstvo. Vytvára sa medzi nimi zvláštny vzťah, lebo na to, aby sa jeden stal pravým šampiónom, potrebuje poraziť práve svojho rivala. Film je strhujúci a Hans Zimmer s jeho stupňujúcimi sa orchestrálnymi prvkami oživenými bubnami a elektrickou gitarou tomu dodávajú atmosféru, ktorá je podľa rebríčka čsfd hodná prvej stovky najlepších filmov vôbec.

rivali film plagat

Toto boli zatiaľ 3 úžasné soundtracky, za ktoré Zimmer získal mnoho ocenení. Všetko kasové trháky so špičkovými režisérmi. Už teraz sa môžete tešiť na ďalší výber. :)

Foto: assets.rollingstone.com