Móda sú trendy, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život a hoci sa neustále menia, existujú isté pravidlá. Tie sú však pevné ako skala a ak v móde nie ste až tak doma, my vám prezradíme, čomu sa treba oblúkom vyhnúť, aby ste v očiach tých zdatnejších nevyzerali ako sedlák.

 

Košeľa s krátkym rukávom a kravata

Túto kombináciu použite iba v prípade, že pracujete ako obsluha v rýchlom občerstvení, kde by ste si ľahko ušpinili rukávy. Košeľa s krátkym rukávom a kravata sú vnímané ako oblečenie nižšej triedy. Ak chcete zostať profesionálny a sebavedomý, dodržujte pravidlo “košeľa s dlhým rukávom a kravata”!

kravata a krátky rukáv nie

Oblek a ruksak? Niééé…

V poslednom období si mnoho mužov s pokojným svedomím oblečie špičkový oblek a na chrbát si navlečie ruksak. Táto kombinácia úplne zabije profesionalitu a elegenciu obleku. A hoci štýlové ruksaky prežívajú momentálne boom, lepším a profesionálnejším riešením k obleku bude brašňa.

Príliš veľa šperkov

Tu platí pravidlo – maximálne tri šperky. Muž by mal mať na ruke dobré hodinky (ktoré sa hodia k rôznym druhom oblečenia), svadobnú obrúčku (ak je ženatý) a možno ešte retiazku na krku. Nezabúdajte, že reťazami ovešané chodia len rockové hviezdy, a to vy asi nie ste.

Oblečenie s veľkou reklamnou potlačou

Vyvarujte sa oblečeniu, v ktorom vyzeráte ako chodiaci bilbord. Obchodné značky sa určite tešia, ale prečo by ste mali niekomu robiť reklamu, ak za ňu nedostávate zaplatené? Tu sa presne hodí pravidlo, že menej je viac.

Špinavé topánky

Ruku na srdce, ako často si čistíte topánky? Mnoho mužov tento dôležitý detail prehliada, ale verte, štýlový chlap má topánky vždy čisté, bez škrabancov. Ideálne je, keď sa mu v nich nekúpu nohy vo vlastnom pote.

vzhľad topánok je dôležitý

Nesúlad v štýloch

Klasický príklad sako a slnečné okuliare v športovom štýle. Alebo cargo nohavice (čiže kapsáče) s košeľou, ktorá patrí k obleku. Udržujte svoje oblečenie kompaktné (jedno s druhým súvislé) a prispôsobujte ho vo veľkom štýle.

Preplnené vrecká

Jediná vydutina, ktorá je na mužskom outfite zaujímavá, je asi tá medzi nohami. Vrecká napchaté kľúčmi či tučnou peňaženkou nie sú dobrým doplnkom. Starajte sa o to, aby vaša peňaženka nebola ako skladisko účteniek a nepotrebných papierikov. Majte tam len to, čo naozaj potrebujete, čiže platobné karty, hotovosť a identifikačnú kartu (občiansky).

Biele ponožky

Biele športové ponožky si obliekajte naozaj iba do telocvične, fitka, posilňovne alebo na šport. Na bežné nosenie je najlepšie zvoliť čierne ponožky, vyzerajú omnoho štýlovejšie. Do úvahy nepripadajú ani vzorované a viacfarebné ponožky.

farebné ponožky sú out

Tepláky

Tepláky do spoločnosti? Určite nie. Budete pôsobiť, akoby ste boli lenivý a nechcelo sa vám poriadne obliekať.

Pokrčené, špinavé a zapáchajúce oblečenie

Toto snáď ani netreba popisovať. Žehlenie zasa nie je až taká veda, práčky tiež nie sú na obsluhu náročné a verte, že ani ten najlepší parfém nezachráni pach z prepoteného oblečenia.

Na záver

Móda je životný štýl, ktorý má celkom kruté pravidlá. Dobrá správa je, že ak sa aj “seknete” a vyrobíte módne faux pas (chybu), váš život tým nekončí. Takéto omyly prežili už aj veľké hviezdy a milióny zarábajú i naďalej.:)