Tragická udalosť zo 14. apríla 1912 je nám všetkým dobre známa, a to predovšetkým vďaka filmu Titanic z roku 1997. Tragický príbeh Rose z bohatej rodiny a Jacka, mladého a chudobného muža, videl takmer každý z nás. A to nielen raz. Obrovské pochybenie skúseného kapitána a jeho kolegov, ktorí si nevšimli ľadovec, resp. ho napriek indíciám nepredvídali, čo viedlo k tragédií, ktorá si vyžiadala viac než tisíc päťsto obetí. Bola to však pravda? Podľa rôznych indícií nie! No netreba to zazlievať režisérovi filmu, ten “len” natočil desiatky rokov po tragédií úspešný film…tit4

Podľa novších teórií sa malo jednať o najväčší poistný podvod, ktorý snáď ani dnes ešte nenašiel premožiteľa. Čo viedlo viacerých ľudí začať spochybňovať pravdu o náraze na ľadovec? Hneď niekoľko indícií!

Človek je tvor zvedavý a v dnešnej dobe dosť neveriaci. Veď klamstvo, podvody a faloš sa stali rutinou. Smutné, no pravdivé. Každý z nás narazil na falošných kamarátov, na podraz v zamestnaní či v škole. Korupčné škandály sa vyplavujú na povrch a kvôli peniazom robia mnohí aj nemožné. A keďže dnešná doba a zmýšľanie ľudí sa posúva stále ďalej, veriť v “staré” hodnoty a fakty nie je v kurze. História ľudstva, ovládanie sveta tzv. iluminátmi, ľudia na Mesiaci. Toto všetko sa rieši a narážame na šokujúce fakty, ktoré vyvracajú pravdu. No medzi rozumnými argumentmi sa však často na svetlo sveta vyplavujú bláznivé teórie šialených konšpirátorov.

Pravda o Titanicu a jeho potopení však naberá taktiež na obrátkach. Podľa zistení údajne Titanic na pohľad vyzeral nadčasovo, luxusne a popri iných lodiach bol skutočný obor, nebolo s ním všetko také ružové. “Nepotopiteľná loď”. Luxusný parník, ktorý za pár dní prepláva z Anglicka do USA. Skutočne na prvý pohľad ľudia boli z tejto lode namäkko.

Novšie tvrdenia však vyplavujú na povrch tieto informácie:

  • loď bola odsúdená na rýchle potopenie, bola totižto údajne pozliepaná a len na pohľad bola kvalitná a luxusná
  • výstavba lode sa predražila a nebolo nikoho, kto by ju zaplatil
  • jej prvá (vlastne jediná) plavba sa odkladala preto, lebo poisťovne odmietali poistiť taký drahý nekvalitný “výrobok”, ktorého údelom bolo na druhý pohľad potopenie
  • na mieste, kde sa Titanic potopil, neboli údajne nijaké ľadovce
  • kapitán lode vraj úmyselne udával okolitým lodiam zlé súradnice

Poďme si to teda prebrať bližšie a o týchto bodoch si povedať viac. Titanic bol postavený do (na tú dobu) nepredstaviteľných rozmerov. Bolo problém získať toľko kvalitného materiálu, tak sa používal málo kvalitný plech. Keďže výrobná cena lode sa zle odhadla, teda výrazne pod cenu, muselo sa následne šetriť všade, kde to bolo aspoň trošku možné. Prvá trieda na Titanicu vraj vyzerala ako druhá trieda bežnej lode, nijaký prvotriedny luxus to nebol. Nie taký, ako je vykreslený vo filme. Nižšie triedy boli takmer odpad. Chýbali záchranné člny, ďalekohľady, v nižších triedach dokonca i základné vybavenie.tit2

Prvá plavba sa mala uskutočniť už o pár mesiacov skôr, no odborníci z poisťovní sa oprávnene obávali, že táto loď dlhú životnosť mať nemôže a ich poisťovňu by tak doviedli ku krachu. Preplácať loď a straty na ľudských životoch by zruinovalo aj najbohatšiu z nich.

Napokon bola poistená v poisťovni Lloyd´s of London, a to údajne za nasledovných podmienok:

  • musí sa potopiť na šírom mori
  • musia byť vysielané signály a musí byť zaznamenaná snaha o kontaktovanie iných lodí
  • táto záchrana nemôže byť uskutočnená
  • potopený vrak nemôže byť reálne vytiahnuteľný

Ak je to skutočne pravda, čo údajne potvrdzujú záznamy, musela spoločnosť, ktorá vlastnila Titanic vymyslieť niečo “geniálne”. Z obáv o to, že po prvej plavbe by sa rozšírilo medzi ľuďmi, že tá loď nie je taká úžasná ako sa hovorilo, vypravili ju hneď na zaoceánsku plavbu, ktorá mala trvať asi týždeň. To bola “dosť dlhá doba” na potopenie. Loď sa skutočne potopila, a to na zvláštnom mieste – na zrejme najhlbšom mieste, cez ktoré viedla trasa. Pod Titanicom boli takmer štyri kilometre vody… na tú dobu nemožné nejakým spôsobom vytiahnuť loď alebo aspoň jej časť. Varovné a záchranné výstrely zaznamenané boli a o záchranu naozaj kapitán žiadal všetky lode v okolí. No keďže mal podľa istých indícií zadávať nesprávnu súradnicu, záchranné lode nemohli prísť včas, resp. Titanic by nemohli nájsť. To potvrdzujú záznamy z lodí, ktoré snahy posádky o kontakt a záchranu zaznamenali. Na to kritické miesto sa už v minulosti ponárali výskumníci, no loď našli až v roku 1995 na inom mieste, o desiatky kilometrov inde, ako sa mal vrak nachádzať.tit1Oficiálna verzia, rovnako ako film, hovorí o náraze na obrovský ľadovec. No podľa údajných nových správ a informácií od meteorológov a odborníkov v tom čase na nijaký ľadovec naraziť nemohli, a ak áno, tak jeho veľkosť nemohla byť taká, aby reálne ohrozila túto loď. To však v tých časoch nemohlo byť overené. Ani ľudia na Titanicu údajne náraz nepocítili.

Ako však bolo loď potopená? V strednej časti lode neboli nijaké kotolne a tak sa tam prepravovali rôzne poštové zásielky. A keďže sa nepíše rok 2016 ani 2000, kontroly boli minimálne. A hlavne, kto by kontroloval, čo ukryjú do tohto priestoru “zodpovedné” osoby… V niektorých zásielkach bola podľa týchto informácií zrejme trhavina, množstvo trhaviny. Tá spôsobila výbuch a poškodenie spodnej časti lode, ktorá sa následne začala potápať.

A tak 14. apríla 1912 pred polnocou začala loď naberať kurz “dno”. Tragédia zaplavila všetky denníky v USA, Anglicku i po Európe tak, ako oceánska voda “nepotopiteľnú” loď. Dnes, viac ako sto rokov od tragédie, existuje teda nielen oficiálna správa o potopení, ale i neoficiálna, dosť reálna verzia. Život to však nikomu nevráti, len opäť o niečo viac naštrbí ľuďom vieru v zaručené oficiálne informácie. No to je dobre, ľudia musia rozmýšľať, nielen slepo veriť.tit3Titanic sa teda stal s veľkou pravdepodobnosťou obeťou premysleného spiknutia a sabotáže. Podľa filmového spracovania sa kapitán lode spolu s konštruktérom a telegrafistami nechali “pochovať” v útrobách lode, no podľa skutočných faktov sa zrejme všetci zachránili a boli zachránení loďou Carpathia po tom, ako ich našli na “utajenom” záchrannom člne.

Samozrejme, existovať môže ešte viacero “právd” a konšpiračných teórií. Loď mohol dať potopiť nepriateľ niektorého z vplyvných cestujúcich, mohla to byť pomsta, mohla to byť skutočne nehoda. No na tú to podľa novších informácií nevyzerá.

Zdroj: historyonthenet.com, svetkolemnas.info | Foto: waterkloofps.co.za, modestoradiomuseum.org, Youtube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba