Čo je tajomstvom dlhého života? Najstaršia žena sveta odhalila jedlo, ktoré raňajkuje každý deň a ktoré vraj prispelo k jej úctyhodnej dlhovekosti. Prekvapivo, nie je to miska ovocia, zeleniny ani nič podobné.

Zdá sa, že 116 ročná Susannah Mushatt Jonesová má veľmi podobné chute ako väčšina z nás. Na raňajky si denne dopraje slaninu, vajíčka a ovsenú krupicu. A najmä na slaninu nedá dopustiť. Ešte aj v kuchyni má zavesený nádpis: „So slaninou ide všetko lepšie.“ Pevne verí, že toto jedlo je jednou z vecí, ktoré ju držia pri živote a dobrom zdraví.

babka

Susannah má aj ďalšie odporúčania pre tých, ktorí by sa chceli dožiť vysokého veku. Hovorí, že si dopraje veľa výdatného spánku. Jej rodina si však nemyslí, že táto starká vydržala tak dlho len vďaka slanine a spánku. Vraj je ku každému milá a je plná pozitívnej energie a aj to jej veľmi prospieva.

„Obklopujem sa láskou a dobrou energiou,“ pripúšťa babka: „A to je asi naozaj kľúčom k dlhovekosti a šťastiu. Ale tiež som nikdy nepila alkohol a nefajčila.“

Susannah sa narodila ako jedna z 11 detí v americkom štáte Alabama, a to v roku 1899. Je oficiálne najstaršou ženou na svete a jednou z posledných ľudí narodených v devätnástom storočí.

Aj keď si každé ráno užíva chutné raňajky, už ich nemôže vidieť. Susannah prišla o zrak kvôli zelenému zákalu. Ale inak sa teší celkom dobrému zdraviu. Lekára navštevuje iba raz za štyri mesiaca a berie len tabletky na vysoký krvný tlak a multivitamín. Okrem zdravia sa teší aj 100 synovcom a neteriam.

Kto by kedy povedal, že denným jedením slaniny a vajec sa človek dožije 116 rokov. :)