Ľudia sa od nepamäti zabávajú, okrem spoznávania opačného pohlavia, hudbou. Archeológovia objavili najstaršiu zapísanú skladbu vôbec. A je nadčasová!

Viete, aký je najuniverzálnejší jazyk na svete? Hudba! Toto otrepané romantické klišé však platí do bodky. Archeológovia, ktorým sa podarilo objaviť najstaršiu zapísanú skladbu na svete, tvrdia, že ak ju zahráte na moderných nástrojoch, pochopíte ju rovnako, ako ju chápali ľudia počas jej komponovania. Budete cítiť rovnaké emócie.

Historická skladba je približne z roku 1 400 pred naším letopočtom a bola objavená v meste Ugarit, dnešnom Ras Shamra, v severnej Sýrií. Skladba sa nazýva Hurrian Hymn No. 6 a v súčasnom hraní na historickú harfu znie takto.

Ako asi zneli hymny jeden až päť, prípadne sedem a viac? Ťažko povedať. Iba zápis “šestky” sa zachoval tak, aby boli súčasní hudobníci schopní ju zahrať. Avšak, možno tie skladby aj poznáme, no nevieme o tom. Jedna zo starých svadobných židovských piesní, ktorá údajne vznikla v Babylonskej ríši okolo roku 564 pred Kristom, znie veľmi podobne pri dnešnej interpretácií na 3 000 rokov starú lýru. Žeby aj porušovanie copyrightu bolo súčasťou histórie?

Ostatne, ako by len mohol niekto vypátrať, že skladbu, ktorú prezentujem ako svoju, zložil niekto niekoľko sto rokov dozadu, keď ešte nebol internet? Nejako podobne asi rozmýšľal aj Grék Seikilos, ktorý zložil a zaznamenal Seikilosov Epitaph, melódiu aj s textom. Táto skladba bola objavená v hrobe v Turecku a má približne 2 100 rokov. A opäť znie akosi povedome.

https://www.youtube.com/watch?v=xERitvFYpAk

Keby sa najstaršia skladba na svete zahrala v absolútne súčastnom duchu? Znie presne tak, ako ju ponúka chlapík z VlogBrothers. Ak sa vám nechce počúvať hovorené intro v angličtine, prejdite rovno na čas 1:30.

Zdroj: mnn.com, Youtube.com l Foto: depositphotos.com