Prinášame vám pokračovanie tých najšialenejších a najbláznivejších vojenských tréningov, ktoré majú regrútov zlomiť a odradiť od uchádzania sa o túto prácu. Niet divu, že prejdú len tí najsilnejší a najvytrvalejší. Minule sme vám priniesli prvú časť – Najšialenejšie vojenské tréningy, ktoré majú adeptov zlomiť a odradiť (1. časť), pričom nám ostali ešte prvé tri miesta. Trúfate si odhadnúť, ktorým špeciálnym jednotkám patria práve tieto priečky?3. Americké námorníctvo – adepti musia prežiť 12 hodín na potápajúcej sa lodi

vojaci_3

Väčšina ľudí si vie ako tak predstaviť, čo sa deje na potápajúcej sa lodi vďaka filmu Titanic od Jamesa Camerona. Americké námorníctvo má však ešte šialenejší pohľad na to, aké je to byť na palube lodi, ktorá práve klesá ku dnu. Nútia mladých regrútov, aby zažili peklo v náročnom 12-hodinovom teste. Na ničom sa tu nešetrí, všetky simulácie každého prvku sú tak realistické, ako sa čo najviac dalo urobiť – počnúc 130-tisíc galónov (1 galón = 3,8 litra) vody, ktorá obklopuje repliku námornej lode. Celá loď je vo veľkom bazéne s takou hĺbkou, aby mohli simulovať nárazy a explózie lode boli čo najrealistickejšie, a to tak, že zospodu do lode strieľajú vojenské rakety či torpéda.

Aby to nebolo ľahké, po celej lodi sú naukladané vopred pripravené anatomicky (človeku podobné) dokonalé bábky, ktoré sa topia a stonajú. Každá má však svoju príčinu. Čo tým myslíme? Regrúti majú za úlohu (okrem prežitia na lodi a nezranenia sa) zachrániť topiace sa bábky (akože ľudí) v takom poradí, aby naozaj zachránili každú topiacu sa alebo zranenú osobu lode. Takže existuje istá chronologická postupnosť záchrany všetkých figurín, o ktorej však regrúti nevedia a testuje sa tak ich rýchlosť v premýšľaní v stresovej situácii ohrozujúcej ich vlastný život. Ak adept náhodou zoberie inú figurínu než mal (lebo si napríklad myslel, že tá bola skôr v ohrození života), tak výcvik končí a je vyradený.

vojaci_navy

Okrem toho musia adepti zápasiť s hustým dymom, obrovským teplom a šľahajúcimi plameňmi pri pokuse o záchranu “falošných” tiel z “falošných” trosiek lode. Po vraku sú náhodne rozmiestnené aj zábleskové lampy, ktoré majú skúšaných oslepiť, keďže navodzujú elektrické výboje a v stenách sú zabudované vykurovacie podložky, ktoré zvyšujú vnútornú teplotu priestoru. Jediné, čo dostanú adepti na začiatku svojho “testu”, je potrasenie rukou a jeden natlakovaný hasiaci prístroj.

vojaci_navy2

2. Jordánske špeciálne jednotky – trénujú vo vlastnom vybudovanom meste

vojaci_2

Ak ste hrali nejaké súčasné vojenské hry ako Call of Duty alebo Battlefield, ktoré hráčov umiestnili do ultra-realistických bojových simulácií, mali ste vždy pocit, že sa pohybujete v prázdnom meste bez civilistov, len s nepriateľmi, uzavretý od zvyšku sveta. V Jordánsku si zobrali z toho príklad a vybudovali si rovno celé mesto.

The King Abdullah II Special Operations Training Center je najpokročilejší tréningový komplex pre špeciálne operácie na svete, čo núti mnohé iné krajiny či špeciálne jednotky iných krajín cestovať až do Jordánska, kde jednotlivé jednotky súťažia o dosiahnutie čo najlepšieho skóre (samozrejme, nemôžeme zabudnúť na samotný výcvik jednotiek). KASOTC je konštruovaný ako skutočné mesto s viac ako 60 mestskými štruktúrami (rodinné domy, bytové domy, vily, kancelárie, obchody, nákupné centrá, atď.). K dispozícii tu môžeme nájsť aj celé letisko, vlakovú stanicu či metro. Po celom meste sú rozmiestnené reproduktory a figuríny, ktoré projektujú jedinečné realistické zvuky, okolitú prírodu, výkriky, plač či streľbu a iné. Po celom areály sú ukryté aj termálne kamery s 360° otáčaním, takže regrúti sú neustále pod dohľadom.

Takže pred tým, ako sem Jordánsko pustí svojich adeptov do špeciálnych jednotiek (alebo špeciálne jednotky z iných krajín, ktoré si za “vstup” zaplatia), dohodnú sa na “programe”, ktorý pripravia svojim zverencom. Tí už len musia dúfať, že to bude v najľahšom prípade len dobýjanie zabarikádovanej skupiny “teroristov” v nejakej budove. Ceny za “vstupné” či typy úloh regrútov si však Jordánsko prísne tají a nám nezostáva nič iné, než sa pozerať na fotografie, ktoré dostali zelenú.

jord_1jord_2jord_3

1. Bieloruské červené barety – tréning v samotnom pekle

vojaci_1

Aby ste sa stali členom Červených baretov Bieloruska, musíte dokončiť prekážkovú dráhu, ktorú navrhlo samotné peklo. Predstavte si Wipeout so skutočnými zbraňami a smrteľnými nástrahami, s rozpočtom 200 dolárov a v réžii ducha generála Pattona (velil pri vylodení v Normandii v 2. svetovej vojne). Pripravte sa na odmagnetizovaný morálny kompas. Samozrejme, v dráhe môžeme nájsť aj pneumatiky, balansujúce trámy či lezecké steny, ale je to všetko trošku pekelne “doladené”.

Predstavte si dráhu, kedy ani sami neviete, čo sa kedy pod vami prepadne a vy sa nabodnete na kopije alebo padnete do sudu so zapáleným benzínom. Regrúti musia neustále utekať a byť v pohybe, pretože akákoľvek pauza či spomalenie na viac ako 2 sekundy môže pre vás znamenať veľké nebezpečenstvo. Prečo? Pretože po celom areáli sú rozmiestnené vežičky s odstreľovačmi, ktorí sledujú jednotlivých regrútov. Ak sa zastavíte po prvý raz, strelia vám pod nohy na výstrahu. Druhýkrát to už bude do vašej ruky alebo nohy. Ba čo viac. Medzi prekážkami sú aj tunely, ktorými musia adepti prejsť. Ale má to jeden háčik. V tuneloch sú jedovaté plyny a vy sa musíte dostať na koniec len s použitím základnej masky a vašej priestorovej orientácie, inak sa udusíte alebo poškodíte vnútorné orgány (najmä pľúca) nejakým plynom.

Spomenúť môžeme ešte prekážkový beh, kedy do vás vojaci hádžu pneumatiky. Výcvik má aj čerešničku na torte. Dráhu v podobe tenkého trámu, po ktorom musí adept prebehnúť čo najrýchlejšie. Avšak z oboch strán stoja vojaci a strieľajú samopalmi pod úroveň trámu, takže stačí jeden zlý krok a skončíte rozstrieľaní v kaluži vlastnej smoly. Jedná sa o najťažší tréning z útrob pekla, no tí, ktorí ho zvládnu sa môžu povýšiť vysokým nasadením a veľkým odhodlaním.

Pre zaujímavosť – v roku 2012 sa tohto výcviku zúčastnilo 150 adeptov, no do cieľa prešlo… no hádajte koľko? Nebudeme vás naťahovať, celú trať prešlo len 17 regrútov. Zvyšných 133 zomrelo na trati. Tak čo? Trúfli by ste si?

belar_1belar_2

belar_4belar_3