Keď sme nedávno dostali v redakcii otázku, kto je tretí najväčší výrobca smartfónov na svete, správnou odpoveďou sme zostali dosť zaskočení. V našich končínách totiž skoro nik netuší, čo Xaomi vlastne je. V celosvetových číslach je to naozaj tretí najväčší výrobca mobilných telefónov na svete. Poďme sa teda na túto značku pozrieť zblízka.Majiteľom tejto čínskej firmy je Jei Jun, ktorý založil firmu ešte len v roku 2010. Pôvodne mala trošku iné zameranie a bola iba softvérovou spoločnosťou. Vyvíjala nadstavby operačného systému Android. Ich cieľom bolo vyvíjať taký softvér do telefónov, ktorý ľudia už chcú, ale Google ich ešte v Androide neponúka.

Xiaomi

Tento prístup, aj vďaka jednoduchému sprievodcovi inštaláciou ich nadstavieb, urobil z ich softvéru v Číne veľmi rýchlo „horúci tovar“. Po čase prišla myšlienka okrem softvéru vyrobiť aj vlastný hardware a firma sa pustila do výroby vlastných mobilných telefónov.

Čo ale Xiami robí inak, že sa stali absolútnym číslom jeden na ich „domácich trhoch“, ktorý spolu ale tvoria až 37 % všetkých predaných smartfónov na svete? Firma vraj veľa „počúva“ svojich zákazníkov. Na sociálnej sieti môžete tejto firme napísať, čo by ste v telefóne uvítali a ak sa im to nebude zdať úplná hovadina, zrejme si to v najbližšej aktualizácii softvéru nájdete. Perlička na koniec? Viete ako často Xaomi aktualizuje softér v telefónoch: každý piatok!

Xiaomi ponúka svojim zákazníkom aktualizáciu softvéru každý piatok a firme môžu ich zákazníci písať, čo by si v nej želali.

Na firme je zaujímavá aj jej cenová politika. Aktuálna vlajková loď tejto značky, model Redmi Note, s úplne excelentnými parameterami (8 jadrový procesor, 5,5 palcový displej, obria batéria s 3200 mAh a 13 Mpx fotoaparátom) stojí 240 dolárov.

xiaomi

Dnes je firma v absolútnom rozkvete, vyrába už aj veľkoplošné TV, routre, tablety a ďalšie zariadenia spotrebnej elektroniky. Pošuškáva sa o hodinkách typu Apple Watch a tiež počítačoch. Firma nemá žiadne kamenné predajne, všetok predaj prebieha online a marketing výlučne na sociálnych sieťach.