Napriek tomu, že jeden z najúspešnejších slovenských startupov s názvom Goldee sa vo svete stretol s obrovským úspechom, svoj cieľ napokon nedosiahol. Jeho autorom sa podarilo za necelý mesiac od fanúšikov vyzbierať 200 tisíc dolárov, no k samotnej výrobe produktov vôbec nedošlo. Kde nastal problém? 

Zakladateľom projektu Goldee bol Tomáš Baran, ktorý pri jednej návšteve luxusného domu v Bratislave ešte v roku 2009 prišiel na to, že ani to najmodernejšie osvetlenie nie je vlastne ničím výnimočné. A tak sa spolu so svojím tímom rozhodol vytvoriť niečo ako inteligentný vypínač.

Nazval ho Goldee (inteligentné ovládanie svetla) a jeho najdôležitejšou funkciou mala byť možnosť meniť intenzitu osvetlenia a podľa majiteľových predstáv pomocou rôznych senzorov automaticky navodzovať vhodné osvetlenie pre danú situáciu.Samozrejme, bez toho, aby ste sa museli postaviť a dotknúť vypínača. Svetlo mohlo byť taktiež ovládané aj za pomoci smartfónu.Untitled-1 copy

Čitajte tiež: Priekopník inteligentného osvetlenia Tomáš Baran: Úspech je nevzdať sa detských snov!

Tento nápad sa však nedostal von prostredníctvom platforiem (Kickstarter či Indiegogo). Autori sa zamerali na americké publikum a zrealizovali naň kampaň z vlastných prostriedkov tým, že ponúkali predobjednávky na webstránke tohto produktu. Mladým Košičanom sa podarilo vyzbierať sumu 200 000 dolárov a podľa informácií portálu startitup.sk dokonca takmer 0,5 milióna dolárov. Či však išlo o reálne sumy je otázne, keďže pri takýchto typoch projektov sa niekedy čísla prikrášľujú. Vzhliadnuc od toho, kampaň trvala len 25 dní, počas ktorých sa na ich adresu sypali samé chválospevy.

Tu sa však pekná časť príbehu Goldee končí, pretože projekt stroskotal. Ak by ste si práve teraz naťukali stránku www.getgoldee.com, našli by ste na nej už len ospravedlnenie. Špekulácie o tom, prečo stránka nefunguje, sú rôzne. Na Facebooku startupu jej nefunkčnosť autori zvaľujú na hekerov. Verzie z iných zdrojov tvrdia, že sa o stránku nemal kto starať a taktiež, že za server nebola zaplatená faktúra.baran

Zakladateľ startupu Tomáš Baran prezradil, že projekt nebol dotiahnutý do konca kvôli financiám – náklady na výrobu náladového osvetlenia boli vyššie než očakávali a situácia sa dala vyriešiť len spustením masovej výroby, ktorá bola pre začínajúcu firmu nereálna.

Tvrdenie portálu startitup.sk sa však s tým Baranovým dosť rozchádza. Podľa serveru minul mladík peniaze na rekonštrukciu bytu, auto a dovolenku. Krach projektu však malo spôsobiť aj napätie, ktoré vládlo medzi zamestnancami. S nimi vraj nevychádzal ukážkovo a ani na výplatnej páske nesvietili pozitívne čísla.

Najhoršie na tom je, že fanúšikovia, podporovatelia a investori produkt, v ktorý verili, nikdy neuvidia a taktiež neuvidia už ani svoje peniaze.

A čo na celú kauzu hovoria bývalí zamestnanci Goldee? Tvrdia, že chyba bola na oboch stranách a hoci sú niektoré médiami zverejnené informácie pravdivé, podľa ich slov sa v tom ďalej už netreba vŕtať, pretože podobné prípady sú na dennom poriadku.