V medzinárodnom prieskume z roku 2011 sa ukázalo, že až 17 % ľudí verí, že existuje celosvetová konšpirácia, ktorej cieľom je využiť lietadlá na práškovanie nič netušiaceho obyvateľstva chemickými látkami. Podľa fanúšikov tejto myšlienky nie sú čiary, ktoré sa po oblohe tiahnu za lietadlami, ničím iným, len pozostatkom takýchto chemikálií. Ale je to naozaj tak?Už v deväťdesiatych rokoch sa americké letectvo muselo brániť tvrdeniam, že práškuje vlastných obyvateľov tajomnými látkami. Neskôr sa táto konšpirácia rozšírila do ďalších krajín a namiesto vojenských lietadiel začala zahŕňať všetky stroje, za ktorými môžete pozorovať “tajomné” biele čiary (tzv. kondenzačné čiary).

chemtrailsPrečítajte si tiež:
Vedci varujú: Ak to nezastavíme, určite nás to zabije!

 

Vedecký časopis “Environmental Research Letters” sa rozhodol zorganizovať prieskum medzi poprednými atmosferickými chemikmi, ktorí sa zaoberajú kondenzačnými čiarami, a geochemikmi, ktorých oblasťou záujmu je znečistenie a ložiská atmosferického prachu. Dokopy šlo o 77 naslovovzatých odborníkov.

Crisscrossing_ContrailsPrieskum bol financovaný z viacerých zdrojov, univerzít a vedeckých inštitútov, vrátane skupiny Near Zero. Ide o neziskovku, ktorú čiastočne financuje Bill Gates, ale podľa hlavného autora prieskumu nebol Gates vo veci nijak osobne zaangažovaný. (Táto informácia môže byť podstatná pre ľudí, ktorí by spochybňovali dôveryhodnosť prieskumu a myslia si, že Bill Gates je iluminát alebo také niečo.)

76 zo 77 vedcov povedalo, že sa nikdy nestretli so žiadnymi dôkazmi o tajnom práškovacom programe a zhodli sa, že dobre preskúmané fyzické a chemické procesy môžu poľahky objasniť to, čo konšpirátori považujú za dôkaz chemtrails (teda čiary za lietadlami).

Posledný, sedemdesiatysiedmy vedec povedal, že sa mu v jednej vzorke vzduchu podarilo nájsť vyššiu hodnotu bária, ako bola hodnota v pôde na danom území. Mohlo ísť o chybnú vzorku, prípadne existuje niekoľko ďalších pravdepodobných vysvetlení, ale kým tento prípad nebol uzavretý, nechcel vylúčiť akúkoľvek inú možnosť. Preto 76 zo 77.

Ak teda ešte nie ste pevne rozhodnutý, že nás Ilumináti (alebo iná tajná organizácia vládnuca svetu) práškujú, tak vedzte, že vedecká komunita vyslovila, že pre také čosi neexistujú žiadne dôveryhodné dôkazy.

Zdroj: earthsky.org | Foto: commons.wikimedia.org

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Benedikt
Optimistický existencialista, ktorý, predtým než ráno vstane z postele, musí dennodenne riešiť otázku, či má jeho život zmysel. Väčšinou to vyrieši ranná káva.