Pýcha Paríža donedávna skrývala malé a zároveň luxusné tajomstvo. Autor ikonickej Eiffelovej veže si na samotnom vrchole navrhol a zariadil apartmán. Ten sa prednedávnom otvoril aj pre verejnosť.Gustav Eiffel zo životnej zákazky vyťažil maximum. Postavil vežu, ktorá sa stala symbolom Paríža, zapísal sa do histórie a v neposlednom rade si postavil apartmán na najlukratívnejšom mieste mesta zamilovaných. Teda na samotnom vrchole svojho veľdiela. Očakávali by ste studený priemyselný funkcionalizmus plný skrutkovaných spojov? Omyl! Historici a návštevníci opisujú apartmán ako veľmi útulný a romantický, plný dreveneného nábytku, tapiet a olejomalieb.

Zrejme vás neprekvapí, že mu toto bývanie závideli takmer všetci Parížania. Ak nie Francúzi. Gusto naviac s úsmevom na perách rozdúchaval plamienok nenávisti tým, že do apartmánu nechcel vpustiť nikoho.

Najlukratívnejší apartmán v Paríži nedávno sprístupnili pre verejnosť.
Najlukratívnejší apartmán v Paríži nedávno sprístupnili pre verejnosť.

Autor knihy La Tour Eiffel de Trois Cent Métres (Tristo metrov Eiffelovej veže) našiel viacero dôkazov, že boháči tej doby ponúkali Gusovi len za jednu noc strávenú na vrchole Eiffelovky doslova majetky. Architekt všetky ponuky tvrdohlavo odmietal. Poľavil však pri génioch doby. Našli sa záznamy, že občasnú návštevu si neodoprel, a tak pohostil napríklad Thomasa Edisona.

Najlukratívnejší apartmán v Paríži nedávno sprístupnili pre verejnosť.

Otázka znie, či apartmán naozaj stojí za to. Veď na pár desaťročí na lukratívnu nehnuteľnosť verejnosť zabudla, a povedzme si pravdu, väčšina z nás o byte na špičke Paríža ani netušila.

Prečo bol Eiffelov apartmán tak dlho zatvorený ostáva záhadou. Našťastie nastala zmena a priestory sú otvorené aj pre verejnosť. Gustav Eiffel sa možno obracia v hrobe, no vy sa za svojich 36 eur, koľko približne stojí vstup na vežu, budete tešiť z jedinečného zážitku.

Stále nie ste presvedčený, že to stojí za to? Tieto výhľady sú dostatočne silným argumentom.

Výhľad z Eiffeloveky Výhľad z Eiffeloveky Výhľad z Eiffeloveky Výhľad z Eiffeloveky

zdroj: cntraveler.com l foto: cnet.com, modamo.info, wikipedia.org, touristicattraction.com, bucketlistpublications.org