Potomkovia ľudí alebo Počiatok? O prvenstvo v kategórii Najlepší sci-fi film 21. storočia sa bijú tieto dva vynikajúce filmy. Dobrých filmov v tomto žánri však bolo viac.Koniec roka je charakteristický najmä množstvom štatistík, ktoré sa na verejnosť valia z každej strany. Nemôžu medzi nimi chýbať ani rebríčky toho najlepšieho z kategórie sci-fi vo filmovom priemysle. Ponuka filmov za prvých pätnásť rokov tohto storočia je naozaj slušná. Ale, ktoré sú tie najlepšie? Ťažko povedať, keďže v každom rebríčku, ktorý na internete nájdeme, je zloženie a poradie trochu iné.

O prvenstvo sa striedavo bijú dva filmy, a to Počiatok s vynikajúcim Leonardom Di Capriom a Potomkovia ľudí, kde si v hlavnej úlohe zahral Clive Owen či Julianne Moore. O pozitívne ohlasy sa však medzi slovenskými aj českými filmovými fanúšikmi delia aj ďalšie skvelé filmy. Tu je sedem najlepších!

1. Inception – Počiatok

Scifi, ktoré sa podarilo natočiť režisérovi Christopherovi Nolanovi, je podľa viacerých recenzentov nielen veľkorozpočtový trhák, ale má tiež veľký príbeh. Čerešničkou na viacúrovňovom filme je herecká hviezda Leonardo Di Caprio, ktorý stvárnil postavu Doma Cobba, extraktora vnikajúceho do snov rôznych ľudí, aby z ich podvedomia získal informáciu, ktorú potrebuje. Film zarobil len za prvý deň viac ako 21 miliónov dolárov.

2. Children of men – Potomkovia ľudí

Film režiséra Alfonsa Cuaróna rozpráva o spoločnosti, v ktorej je kľúčovým problémom neplodnosť. Po dlhých devätnástich rokoch bez jediného novorodenca zostane černoška Kee tehotná. O jej ešte nenarodené dieťa je obrovský záujem. Chcú ho všetci, jedni pre udržanie moci, druhí pre jej získanie. Emocionálne silný film, ktorý mnohí označujú za špičku moderného scifi, sa divákovi nadlho vryje do pamäte.

3. Minority report

Film z dielne uznávaného Stevena Spielberga v hlavnej úlohe s Tomom Cruisom sa taktiež objavuje medzi najlepšími sci-fi filmami 21. storočia. To, čo v tejto snímke diváka jednoznačne zaujme, je vízia sveta v budúcnosti a jeho zobrazenie. Sme neustále svedkami rozrastajúcej sa kriminality, na čo tento film nepriamo poukazuje. Predvídanie vrážd a možnosť zabrániť im však nemusia byť tým najlepším riešením.

4. Slnečný svit – Sunshine

Dej filmu sa odohráva v roku 2057. Slnko vyhasína a úlohou posádky lode Ikarus II je priviesť ho späť k životu. Vo filme ani tak nejde o nejaké akčné a dychvyrážajúce scény, ale o zamyslenie sa nad tým, aká je úloha človeka vo vesmíre. Skutočnou hviezdou filmu nie sú členovia posádky lode Ikarus II, ale samotné slnko. Podľa viacerých recenzentov ide o veľmi silný a vizuálne hodnotný film, ktorý zachytáva nepatrnosť človeka oproti ohromujúcemu slnku.

5. District 9 (2009)

Svižné a napínavé sci-fi, ktoré si získalo divákov a množstvo pozitívnych recenzií. Skvelý film s mimozemskou tematikou natočený s malým rozpočtom a s obsadením neznámych hercov. District 9 nie je len štandartným scifi, je to pohľad do hĺbky ľudskosti a správania sa nášho sveta.

6. Looper

Ďalší film s nie príliš veľkým rozpočom, ktorý zožal obrovský úspech už na Medzinárodnom festivale v Toronte. Hoci si vo filme zahral aj “legendárny” Bruce Willis, väčšinu deja ťahá jeho mladší herecký kolega Joseph Gordon-Lewitt známy aj z filmu Počiatok. Silný príbeh, v ktorom sa zamotávajú morálne dilemy postáv, je nenápadným pohrávaním sa s časovými rovinami, uhlami pohľadov a vzájomným ovplyvňovaním spoločnej mysle hrdinov.

7. Gravitácia

Sci-fi s maximom vedy a len minimom fikcie je označované ako ďalší skvelý film, ktorý poukazuje na krásu i nebezpečnosť vesmíru. Aj toto dielo režiséra Alfonsa Cuaróna opäť potvrdzuje, že tento človek je vynikajúci rozpávač. Vo filme nie je dôležitá akcia ani príbeh, ale postavy a ich vývoj. Desivá atmosféra sa vyrovná najlepším hororom, pričom nie sú potrební ani žiadni votrelci či mimozemské civilizácie, stačí reálny fyzikálny zákon v podobe gravitácie.

Samozrejme, dobrých filmov by sa našlo omnoho viac, toto sú však snímky, ktoré aj napriek nedostatkom (ťažko však nájdeme film, ktorý by bol úplne dokonalý po každej stránke a pre každého) získali najlepšie hodnotenia a objavujú sa medzi najobľúbenejšími filmami vo všetkých rebríčkoch.

Zdroj: Youtube