Sú slávni a tak trochu extravagantní. Hoci viac ako desať rokov experimentujú s hudbou, filmom a umením, do povedomia  svetovej verejnosti vošli až po napísaní temného psyhologického trileru Havranie dievča. Švédska autorská dvojica ho napísala pod pseudonymom Erik Axl Sund. V súčasnosti je na svete už aj druhá časť trilógie s názvom Plameň túžby.Havranie dievča

Akému veľkému utrpeniu môže človek vystaviť druhého človeka, skôr než sám prestane byť človekom a stane sa monštrom? Originálny, brutálny a silný príbeh, recenzentmi označovaný  za prelomový titul v žánri krimi.  Román  o brutalite, ktorá nás desí. Práva na jeho vydanie kúpili doteraz vydavateľstvá v  35 krajinách vrátane Brazílie, Tchaj-wanu a Japonska. Havranie dievča spôsobilo v literárnom svete veľký rozruch.

Na jednej strane o ňom písali ako o „hypnoticky fascinujúcej psychoanalýze spracovanej formou kriminálneho románu,“ na strane druhej si  vyslúžilo dávku kritiky za to, že je to až príliš drsný a násilný príbeh. Podľa viacerých názorov je Havranie dievča také kruté, ako doteraz žiadny krimi román nebol.

Pozoruhodne sa o trileri vyjadrujú  zahraničné média. Internetový portál Helsingør Dagblad  napríklad napísal, že: „Havranie dievča je psychologický kriminálny román, ktorý vyniká medzi  detektívkami. Sme svedkami príbehu o tom, ako zneužívanie v detstve môže zničiť ľudskú bytosť.”

Podľa  francúzskeho La Page des libraires „Havranie dievča je pravdepodobne prvý generačný triler  svojho druhu,“ alebo Sydsvenskan konštatuje: „Je to veľmi temný príbeh. Dvojica autorov  známa ako Erik Axl Sund vo svojom debute neponúka žiadne oslobodzujúce riešenie.  Havranie dievča je neuveriteľne silný príbeh dvoch autorov, ktorí nepochybne vedia, ako písať pútavo a s patričnou dávkou napätia…“

Hrdinkami sú dve ženy, policajtka Jeanette Kihlbergová a psychoterapeutka Sofia Zetterlundová. Prvá vyšetruje brutálnu vraždu mladého chlapca, ktorý nikomu nechýba, druhá už  mala vo svojej starostlivosti veľa detí, ktoré sa obeti podobali. Lieči dvoch klientov: Samuela Baia, detského vojaka zo Sierry Leone, a Victoriu Bergmanovú, ženu v strednom veku, ktorú v detstve týrali a zneužívali.

Dvaja rôzni ľudia s rovnakým problémom – u oboch badať znaky závažnej poruchy osobnosti. Obe ženy sa zblížia, možno až priveľmi. Dokonca sa jedného dňa vyberú s Jeanettiným synom Johnom do lunaparku a zlo sa opäť priblíži, je celkom blízko…

Plameň túžby

Práca policajnej komisárky Jeanette Kihlbergovej pri riešení prípadov mŕtvych chlapcov prisťahovalcov sa preruší, keď v Štokholme takmer rituálnym spôsobom zavraždia úspešného podnikateľa. Viacero zvláštnych detailov poukazuje na to, že ide o pomstu.

Ale pomstu za čo? Psychologička Sofia Zetterlundová pomáha pri vytváraní profilu páchateľa. Všetko sa komplikuje, keď vzťah medzi ženami prekročí hranice priateľstva. Jeanette pokračuje v hľadaní nezvestnej Victorie Bergmanovej. Pátranie vedie do internátnej školy v Sigtune, ale aj do Dánska a k udalostiam, ktoré sa odohrali v minulosti.
Sofia Zetterlundová sa venuje psychologickej praxi a popritom hľadá svoje pravé ja…

2014 12_Strana_043

Viac informácií sa dozviete zo stránky: www.bux.sk