Zahodiť predsudok, že politik, prípadne hlava štátu je klamár, zlodej a parazit štátu môže byť v niektorých krajinách obzvlášť ťažké. Dokonca by sme za podobnou nedôverou nemuseli cestovať ani príliš ďaleko. Nájde sa ale vo svete ešte človek, ktorý by svoju politickú moc nevyužíval ako prostriedok k zisku, benefitom a vykorisťovaniu iných?

Ukážkovým príkladom toho, že dobrí ľudia ešte nevyhynuli, je ex-prezident uruguayského štátu. Jeho meno je José Mujica a do pozornosti sa zapísal vďaka prístupu voči pozícii, ktorú zastával. Josému totiž nešlo o peniaze alebo prestíž, svoju prezidentskú stoličku si veľmi vážil a zároveň si vážil aj ľudí, ktorí boli ovplyvňovaní jeho rozhodnutiami.

José Mujica sa stal po 5 rokoch vo funkcii najchudobnejším prezidentom na svete! Žiadny prepychový palác, žiadne luxusné autá. Muž zastáva teóriu, že človek zastupujúci občanov a reprezentujúci štát, si nemôže dovoliť podobné vymoženosti, pokiaľ sa v štáte nájde čo i len jedna osoba, ktorá denne nemá čo vložiť do úst.

José počas plnenia prezidentskej funkcie dokonca ani neopustil svoju farmu v meste Montevideo. Spolu so ženou sa starali o pôdu a pestovali rôzne plodiny aj napriek tomu, že si mohol dovoliť omnoho viac. Zaujímavosťou je, že 90 % výplaty rozdal každý mesiac na charitu.

Ako najchudobnejší prezident sveta sa José rozhodne necítil, tvrdil, že jeho život bol obyčajný a nič mu nechýbalo. Podľa neho vraj ľudia žijú v dobe, v ktorej chce každý viac a viac a ak začnete bažiť po bohatstve, len ťažko nájdete strop svojho uspokojenia.

https://www.youtube.com/watch?v=pwaq4f1Z5uY

Okrem inšpiratívneho príbehu zanechal José Mujica aj omnoho vzácnejšiu vec. Ide o pár slov, ktoré vypustil do celého sveta. Nad vetami bývalého uruguayského prezidenta by sa každý mal zamyslieť a uvedomiť si, čo je pre nás do budúcna potrebné.

Zdroj: bbc.com, YouTube.com | Foto: YouTube.com