Sme vo vesmíre sami? Otázka, na ktorú sa snažíme odpovedať už celé desaťročia, no jednoznačnú odpoveď v rukách stále nemáme. Azda najbližšie ku kontaktu s mimozemskou civilizáciou sme boli 26. novembra v roku 1977, kedy naše televízne vysielanie prerušil dodnes neznámy zdroj. V ten podvečer bola ľudská technika ochromená a milióny ľudí počúvali tajomnú správu celých 5 minút.Od tých čias sa nám nepodarilo získať žiaden hodnoverný dôkaz o existencii iného inteligentného života. Je pravdou, že v minulom roku sme zachytili pohyb zvláštnej letky medzi súhvezdím Lýry a Labute, avšak programu SETI sa z tejto oblasti zatiaľ nepodarilo zachytiť žiaden signál. Dnes sa však zdá, že inteligentná mimozemská civilizácia by mohla byť oveľa bližšie, než nám doteraz tvrdili.

image

Pred nedávnom totiž unikli z NASA nahrávky spolu s prepismi, ktoré boli vyhotovené ešte v roku 1969. Dva mesiace pred tým, ako posádka Apolla 11 po prvýkrát pristála na Mesiaci, zostúpili na jeho orbitu astronauti vesmírnej lode Apollo 10. Preleteli okolo odvrátenej strany Mesiaca a práve vtedy sa stalo niečo, čo si experti dodnes nevedia vysvetliť.

Apollo 10 počas svojho preletu nad odvrátenou stranou stratilo asi na hodinu kontakt s riadiacim centrom. Počas tejto hodiny sa udialo niečo, čoho sa aj vyškolení astronauti zľakli natoľko, že o tom odmietli hovoriť, ba dokonca aj pred svojimi nadriadenými. Zdá sa, že nebyť úniku informácií, ostalo by to tak dodnes!

apollo-10

Uniknuté nahrávky obsahovali zvláštnu, akoby z iného sveta pochádzajúcu hudbu, ktorú zachytil vysielač. Záznamy odhalili aj to, že veliteľ Thomas Stafford, pilot veliteľského modulu John Young a pilot lunárneho modulu Eugene Cernan sa o tomto nezvyčajnom zvuku medzi sebou rozprávali. “Znie to ako, no viete, vesmírny druh hudby,“ povedal Cernan. „Počujete to? Ten pískavý zvuk? Wohoooo…,“ znelo ďalej kabínou. “No, je to skutočne divná hudba,” poznamenali astronauti. Neidentifikovateľné zvuky musela trojica vystrašených astronautov počúvať celú hodinu. “Môžeme im o tom povedať?,” pýtali sa navzájom tesne predtým, ako znova nadviazali kontakt so Zemou.

Takmer 40 rokov staré nahrávky uchované v stráženom archíve skutočne obsahujú zvláštne zvuky, ktoré sa v tom čase NASA snažila bezúspešne preskúmať. Až donedávna si však nahrávky nechávali len pre seba a ako sami vyhlasujú, bolo to v najlepšom záujme. Všetko sa nakoniec podarilo zverejniť kanálu Science Channel, ktorý pod názvom Nevysvetliteľné súbory NASA pravidelne informuje verejnosť o rôznych nezrovnalostiach tohto druhu.

„Vieme o mnohých incidentoch, keď chlapi letiaci do vesmíru videli a počuli veci, ktoré nevedeli rozpoznať, o to všetko sa zaujímame. Máme veľmi otvorenú myseľ, čo sa týka možností, čo sa stalo. Sú to dôkazy z počutia, ale toto je hmatateľný dôkaz. Ťažko postrehnuteľná spomienka je jedna vec, ale skutočný dôkaz, to je niečo úplne iné!” Nechal sa počuť Alfred Worden, bývalý člen posádky Apollo 15.

Zdroj/Foto: spacefacts.de, weknowyourdreamz.com, youtube.com