Ján Saudek – najznámejší český fotograf, ktorého preslávili diela zobrazujúce ženy, no nie až tak s dokonalými krivkami a nie v až tak dokonale nainštalovanom prostredí, ako sme zvyknutí u iných autorov z jeho brandže. Na budúci rok oslávi svoje okrúhle 70. narodeniny a zároveň plátna kín prinesú príbeh inšpirovaný jeho osudom. Film je nazvaný celkom jednoducho – Fotograf.Ak aspoň sčasti poznáte život Jana Saudka, už teraz môžete vedieť, že vo filme Fotograf neuvidíte žiadnu sladkú romantiku. Novinka pod režisérskou taktovkou Ireny Pavláskovej zobrazuje dramatické križovatky tohto umelca obdareného nejedným výnimočným talentom, živelnosťou a vášňou, ktorého stredobodom života boli vždy ženy. Ženy pred objektívom, dcéry, manželky, milenky, se*uálne priateľky, obdivovateľky. Niektoré ho nezištne milovali, ďalšie sa ho snažili zmeniť a skrotiť jeho slobodomyseľnosť. Milované, podvádzané i ohrdnuté. Všetky však budete môcť vidieť v tejto strhujúcej tragikomédii.

inz_NCPZ_Fotograf_205x90_press

Novinka pod režisérskou taktovkou Ireny Pavláskovej zobrazuje dramatické križovatky tohto umelca obdareného nejedným výnimočným talentom, živelnosťou a vášňou, ktorého stredobodom života boli vždy ženy.

Vášnivého, zábavného, provokujúceho i milého Jana Saudka si zahral Karel Roden, po boku ktorého sa objavila hlavná ženská hrdina Máša Málková. Okrem nich si vo filme zahrali aj Vilma Cibulková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil, Marika Procházková, Patrik Děrgel, Jitka Sedláčková, Igor Orozovič, Vanda Konečná či Jenovéfa Boková.

f7-2094

Na scenári sa podieľala nielen režisérka Irena Pavlásková, ale aj sám pán fotograf Jan Saudek. A ako fungovala medzi nimi spolupráca? „IRULE je komplikovaná bytosť, intelektuálka. Ja zase primitív – toto ide dobre dohromady. Osobne si ale myslím, že v mojom živote sa nič zvláštneho nestalo – ona to ale vidí inak. Ten film je príbeh života jedného chlapa, no tak, ako ho vidí ženská. Iste, vo filme je to posun trochu inam. Bolo však roztomilé sa s Iren znovu po mnohých rokoch stretnúť. My sme dosť spriaznení, bohužiaľ, nie fyzicky, “ prezradil Saudek.

Talentovaná autorka uviedla, že ambíciou nebolo urobiť odtlačok života Jána. Dohodli sa, že jednotlivé životné situácie budú slúžiť len ako inšpirácia a nebudú sa z nich robiť verné kópie. „Cez rok a pol som k Jánovi dochádzala takmer týždeň čo týždeň, rozprávali sme sa a ja som, samozrejme, vyzvedala a donekonečna sa vypytovala – nie preto, aby som sa dozvedela nejaké pikošky, ale aby som Jana správne pochopila, aby som vošla do jeho emócií. Keď som sa ale pýtala na niektoré veci, ktoré som nedokázala pochopiť, prečo sa Ján zachoval práve takto, tak len krčil plecami. “Muži bývajú slepí”, odpovedal.“

Ak si chcete pozrieť film odkrývajúci tajomstvo tvorby Jána Saoudka a ponoriť sa do bizarného a sugestívneho sveta žien, ktoré ho obklopujú, poznačte si do diára dátum premiéry – 15. január 2015.

V kinách od 15. 1. 2015


000029 000018 000001 000006 000010 000012

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Slávka
Nasadená 24 hodín denne, to je naša Slávka, nie je nik, kto by ju nemal rád. Plnohodnotnej zastupuje nášho šéfredaktora a denne rieši milión vecí, aby ste si vy, naši čitatelia mohli čítať každý deň novinky zo všetkých oblastí, ktoré vás zaujímajú.