Existuje mnoho techník, ako z vody vytiahnuť poriadneho sumca, no my vám prinášame tri také, ktoré úspešne používali už naši dedovia. Tým pádom sú vhodné ako pre absolútnych začiatočníkov so skromnou výbavou, tak pre skúsených “morských” vlkov.Medzi najrozšírenejšie techniky lovu na sumce patria vábenie, prívlač, rôzne bojkové systémy či lov na ťažko. Nie všetky sú však vhodné pre začiatočníkov, a tak sme si pre vás pripravili tie, ktoré zvládnete aj s minimom skúsenosti a vybavenia, no pri tom s veľkou pravdepodobnosťou úspechu!

Schránka 14

Lov na ťažko

Lov na ťažko je asi najklasickejší a u nás najrozšírenejší spôsob lovu na sumce. Pri tomto spôsobe môžete použiť návnady ako dážďovky, nástražné rybky či pijavice. Najzákladnejšiu zostavu si vyskladáte z olovka, háčika a obratlíka. V drvivej väčšine si vystačíte s olovkami od 100 do 200 gramov a pomôcť si môžete podvodným plavákom, ktorý umiestnite pár centimetrov pred nástrahou. Pri love na bahnistých miestach zvoľte zostavu, pri ktorej olovko naviažete na koniec vlasca a nástrahu cca 30 až 40 centimetrov pred neho. Olovko vám síce zapadne do bahna, no nástraha ostane na povrchu, a tak je “fúzačovi” k dispozícii. Ak lovíte na miestach, kde vám zapadnutie nehrozí, umiestňujte nástrahu na koniec vlasca a olovo naviažte tak 30 až 40 centimetrov za nástrahu. Nezabudnite na menší plavák, najmä ak ako nástrahu použijete rybky, ktoré majú tendenciu skryť sa na dno medzi kamene. Dobre zvolený plavák im umožní pohyb, no len v obmedzenej miere.

Schránka 11

Lov pomocou bojky

Ďalší rozšírený spôsob lovu v našich končinách. Za nástrahu použijete živú rybku. Celý spôsob spočíva v ukotvení nástrahy na hladine pomocou dvoch plavákov. Jedným je veľký ako súčasť zostavy a ten druhý je pomocná bójka, ktorá je pomocou záťaže ukotvená na dne. Bójka je s plavákom spojená tenkým vlascom, pod ktorým pláva nastražená rybka. Celý trhací systém je vypnutý až ku špičke udice, pričom udica musí byť postavená takmer kolmo na bojku. Rukoväť udice by ste preto mali zasunúť do stojanu. Plavák nad rybičkou v tomto prípade neslúži ako indikátor záberu, no s jeho pomocou nastavíte hĺbku, v ktorej sa bude rybka pohybovať. Záber zbadáte podľa ohnutia a narovnania špičky udice, pre lepšiu orientáciu použite roľničku alebo chemické svetielko.

Hladinová montáž

Touto metódou budete loviť sumce priamo na hladine. Jedná sa v podstate o obmenu lovu na plavák pomocou vyvažovania a lovu na bojku. Je ideálna v plytkých vodách a najmä počas teplých letných večerov, kedy sumce plávajú na hladine.

Zdroj/Foto: YouTube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Alabuk
Šéfredaktor momentálne najrýchlejšie rastúceho portálu pre mladých - FUNmagazín.sk. Je mladý, trochu uhundraný, no vždy pripravený vás zásobovať množstvom videí a zaujímavostí z celého sveta!