Jedna z najmladších automobiliek, americká Tesla Motors, ktorá sa už stihla presláviť svojimi dokonalými elektromobilmi zvažuje v Európe a aj v Ázii výstavbu nových závodov. Otáznik visí aj nad Slovenskom.Automobilka doteraz na trh priniesla dva modely Tesla Roadster a Model S, no prednedávnom predstavila aj o trochu lacnejší Model E. Hoci už spoločnosť v Európe jeden závod má, no ide len o akýsi mini variant v Holandsku, v ktorom dáva dokopy kusy áut dovezené  z USA a z ktorého sa následne hotové automobily distribuuje po Európe. V ďalšom prípade by však malo ísť o reálnu komplexnú výrobňu automobilov, ktorej výstavba by mohla podľa informácii prebiehať aj na Slovensku. No zatiaľ prebehajú ešte len dohovory medzi zástupcami značky Tesla Motors a slovenskou agentúrou SARIO zaoberajúcou sa lákaním zahraničných investorov. Slovensko ale nie je jedinou európskou krajinou, ktorá má o výstavbu závodu záujem. Konkurenčný boj zvádza napríklad so susedným Poľskom či Českom.

tesla-3

Konkrétna realizácia sa však netýka blízkej budúcnosti, pretože ako povedal šéf Tesly Eleon Musk, Tesle sa oplatí postaviť závod v  Európe len prípade, ak predá ročne viac než 160 000 áut len na starom kontinente. Pre lepšiu predstavu uvádzame, že minulý rok spoločnosť predala cca 3400 kusov. Rýchlejšiemu spádu možno dopomôže pripravovaný Model X – elektrické SUV a rovnako aj menšia verzia Modelu S. Ten by mal znížiť cenu elektromobilu na 30 000 eur a stať sa tak konkurentom  BMW 3 s konvenčným spaľovacím pohonom.

tesla-4

Isté ale je, že Tesla Motors na Slovensko prinesie dve rýchlo nabíjacie stanice, ktoré automobily nabijú omnoho rýchlejšie než bežné nabíjačky. V budúcnosti by sme ich mali nájsť vo Zvolene a v Bratislave a budú súčasťou celoeurópskej siete.

Viac o Tesle sa môžete dočítať aj z našich príspevkov:

Redakčný test: Tesla Model S P85+: Nasadli sme, odpadli sme!

Video bonusy (3x) k redakčnému testu Tesla Model S P85+