Štrnásty január 1961, Krasnodar, Ruská sovietska federatívna socialistická republika. Na svet prichádza Sergey Anatolyevitch Torop. Na prvý pohľad úplne obyčajný chlapec. To však ešte nik netušil, že má ísť o novodobého Ježiša Krista. Detstvo Toropa nebolo ničím výnimočné. Svoj skorý život prežil práve v Krasnodare, kde sa napokon stal súčasťou Červenej armády. Vo svojom živote ale požadoval zmenu. Aj preto sa po povinnej vojenskej službe presťahoval do Minusinsku, na sibírskej tajge pritom začal pracovať ako dopravný policajt.

Aj táto kapitola sa ale napokon pre Toropa skončila. Stalo sa tak v roku 1989, kedy bol s okamžitou platnosťou zbavený svojej funkcie. Nasledujúce dva roky jeho života sa nevymykali z normálu. To, čo sa udialo v roku 1991, ale vie pochopiť len málokto. Anatolyevitch bol totiž podľa svojich slov znovuzrodený. To najzvláštnejšie však ešte len malo prísť. Na svet sa totiž vrátil ako Ježiš Kristus, keďže sa reinkarnoval do jeho tela.

O Toropov prípad sa okamžite začali zaujímať stovky ľudí nielen na Sibíri, ale po celom svete. Aj preto založil „novodobý Kristus“, ako Sergey sám seba nazýva, nové náboženské hnutie. Toto hnutie, známe aj pod pomenovaním Kostol Posledného Zákona, je mnohými považované za sektu, ktorej cieľom je označiť Vissariona (Vissarion – nové meno Toropa po znovuzrodení, pozn. red.) za akýsi idol.

Vissarion

Ďaleko od pravdy pritom toto tvrdenie byť nemusí. Vissarion totiž s okamžitou platnosťou po založení vlastného náboženského hnutia začal s „náborom“ členov, pritom tí museli a musia dodržiavať vskutku striktné pravidlá. Dobrovoľne sa pritom stali vegánmi a zaviazali sa, že nebudú mať žiadne zlozvyky. V komunite nenájdete ani typický platobný prostriedok, peniaze, ktoré sú tu považované za veľké zlo. Cieľom náboženstva je pritom spojiť všetky náboženské hnutia celého sveta do jedného celku.

Vissarion, ktorý svojich nasledovníkov vyučuje reinkarnáciu a vegánstvo, má dokonca svoju teóriu aj o konci sveta. Podľa jeho slov jedného dňa civilizácia zanikne, vyvolení, teda členovia jeho skupiny, sa ale môžu zachrániť. Podľa týchto slov by na zemeguli malo prežiť približne 4000 nasledovníkov z asi 30 dedín neďaleko jeho základne Sun City, ako aj ďalších 6000 priaznivcov po celom svete.

Náboženstvo Toroka v sebe kombinuje prvky ruskej pravoslávnej cirkvi a budhizmu. Samotný Vissarion pritom uznáva hodnoty, ako sú apokalyptizmus, kolektivizmus a ekologické hodnoty. Ak by ste sa chceli pridať do komunity Posledného Zákona aj vy, rozhodne využite jej webovú stránku. Tá vás uvíta hudbou, ktorá má oslavovať tradičné ľudské hodnoty.

Foto: Flickr, Wird, Newyorker