Vlna horúčav, ktorá toto leto zasiahla Sibír, rozpútala pohromu v podobe zvláštnej baktérie. Tá teraz ohrozuje celý región.Hlboko zmrazený mikroorganizmus bol v nečinnom stave po desiatky rokov, no po oteplení sa prebral k životu. Jedná sa konkrétne o slezinovú sneť, inak nazývanú aj ako Antrax. Epidémia si zatiaľ stihla vyžiadať životy 1500 sobov. Štyri deti boli dokonca hospitalizované a niektoré správy hovoria o tom, že 12-ročný chlapec ochoreniu podľahol.

Počas niekoľkých dní antrax zdecimovali miestne obyvateľstvo sobov a desiatky členov domorodej komunity Nenette bolo premiestnených do karantény. Miestny guvernér vyhlásil výnimočný stav, ktorý môže trvať až do septembra.

soby

Označenie “zombie baktéria” znie trochu divne, ale je to pravdepodobne najlepší spôsob, ako opísať to, čo sa práve teraz deje v západnej časti Sibíri. Už v roku 1941 oblasť zasiahla podobná pohroma a veľa sobov zomrelo na následky nákazy. Telo jedného z týchto nešťastných prežúvavcov sa vďaka mrazivým miestnym podmienkam zachovalo a spolu s ním aj choroboplodné zárodky.

antrax

Ako uvádza Washington Post, predchádzajúce štúdie odhalili, že antrax môže prežiť v permafroste Sibíri po neuveriteľne dlhý časový úsek. Najdesivejší je fakt, že v regióne existuje mnoho pohrebísk uhynutého dobytka a hrozí, že do sveta sa uvoľnia nové zdroje choroby.

Zdroj|Foto: iflscience.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš K
Mladý chalan zaoberajúci sa novinkami blúdiacimi nekonečnými vodami internetu. A ženami, rozhodne ženami.