Severný pól je jedno z najchladnejších miest na Zemi, niekedy tu býva dokonca chladnejšie ako na Marse. Ibaže teploty na prelome rokov vystrašili vedcov po celom svete.V posledný decembrový deň starého roka sa takmer vo všetkých svetových médiách objavila správa, že teploty na severnom póle sú takmer o 30 stupňov Celzia nad normálom. Meracie zariadenia ukazovali okolo 0 až +2 stupne Celzia, pričom by tu mala byť teplota aspoň -30 stupňov Celzia.

4188417384_f2840f6573_o
Foto: Bryan McDonald

Americký vedci z North Pole Environmental Observatory uviedli, že teploty na severnom póle stúpli na takéto teplé hodnoty v priebehu troch až štyroch dní. Na monitorovacom mieste, ktoré je 300 km od severného pólu, v pondelok (28. 12. 2015) namerali -37 stupňov Celzia, no o dva dni bola teplota na tomto mieste už iba -8 stupňov Celzia.

Čo spôsobilo toto prudké oteplenie?

Situácia z konca minulého roka je však podľa vedcov ojedinelá a často sa nestáva. Teploty na severnom póle sa zdvihli v dôsledku výrazného rozdielu medzi tlakovou nížou nad severnou časťou Atlantického oceánu a tlakovou výšou na východe Európy, pričom rozsiahla tlaková níž nad Islandom spôsobila, že k severnému pólu veľkou rýchlosťou prúdil veľmi teplý vzduch.

Hoci je to situácia podľa vedcov ojedinelá, určite je alarmujúca

Polárna oblasť je časť našej planéty, ktorá zaznamenáva najväčšie dopady klimatických zmien prejavujúcich sa v posledných rokoch. Celkovo sú priemerné teploty v Arktíde až o 3 stupne Celzia vyššie, než to bolo pred masívnym rozvojom priemyslu, sneženie je ťažšie, vetry sú silnejšie a rozloha ľadu sa zmenšuje. A práve ľad je dôležitým nástrojom na zmierňovanie klimatických zmien. Jeho najväčšom úlohou je odrážať slnečné svetlo späť do vesmíru, čo pomáha udržiavať polárne regióny chladné. Čím je ľadu menej, tým je jeho schopnosť odraziť slnečné svetlo menšia a klimatické zmeny v podobe oteplenia sú väčšie. Morský ľad má tiež vplyv na pohyb vôd oceánu, pretože soľ je zatlačená do vody pod ľadom a táto voda je vďaka soli hustejšia, klesá nižšie a pohybuje sa smerom k rovníku. Teplejšia voda sa naopak drží hore a smeruje od rovníka smerom k oceánom, čo prispieva ku globálnej cirkulácii oceánu.

ľad odráža až 80% slnečneho žiarenia

Zdroj:Flickr, Instagram