Čo je Cloud? Moderný slovotvar, bez ktorého sa už dnes na internete nepohnete. Čo to ale naozaj je? Ide o službu, ktorú sme doteraz bežne zvykli používať ako program alebo ako nejakú manuálnu záležitosť. Tú však niekto naprogramoval tak, aby bežala niekde „na internete“.

 

Vysvetlenie cloudovej služby

Dajme si príklad. Vo veľkom zjednodušení sa dá povedať, že aj taký Youtube je cloudová služba. Prečo? Pretože predtým, ako prišli tieto online video služby, sme si museli video stiahnuť a pozerať v nejakom programe. Dnes si v internetovom prehliadači otvoríte Youtube, napíšete názov videa, stlačíte play a video beží. Beží, ale vlastne v cloude, niekde na nejakom vzdialenom počítači (serveri) je uložené a vďaka dnešným možnostiam moderných serverov a rýchlemu internetu je možné pozerať takéto video, ktoré môže byť ale vlastne uložené fyzicky na disku niekde na opačnej strane zemegule.

Ďalšie príklady cloudových služieb

Ďalším príkladom cloudovej služby sú napríklad dnešné moderné cloudové účtovnícke programy. Netreba už inštalovať žiadny komplikovaný software, jednoducho sa cez webovú stránku prihlásite do svojho účtovníckeho programu a vytvárate faktúry tam. Výhodou je, že máte k takémuto softwaru prístup z ktoréhokoľvek zariadenia (počítač, tablet, smartfón či dokonca TV) na zemeguli, kde sa viete pripojiť na internet. Nevýhodou je otázka bezpečnosti, ale rovnako ako je napadnuteľné cloudové úložisko (ktoré sú štandardne veľmi dobre zabezpečené pred útokmi), tak je rovnako napadnuteľný váš počítač, kde vám nejaký program beží, často je bežný užívateľ dokonca niekoľkokrát zraniteľnejší ako takého cloudové úložisko. Čo je najdôležitejšie, je dávať si pozor na silné heslá a neprihlasovať sa z cudzích / verejných počítačov, ktoré by mohli vaše heslo odchytiť.

05

Čo sú online cloudové úložiska dát?

No a niečo veľmi podobné sú cloudové úložiská dát. Veľa z vás vie, čo je externý hard-disc. Je to zariadenie, ktoré po pripojení k počítaču (dnes väčšinou moderne cez WiFi sieť) umožňuje akýsi ďalší „odkladací priestor“ na dáta – teda napríklad videá, hudbu, fotografie či dokumenty. No a online cloudové úložisko je takýto virtuálny „hard-disk“ alebo odkladací priestor, uložený ale niekde na nejakom zabezpečenom serveri poskytovateľa tejto služby, do ktorého sa viete, tak ako k vyššie spomínaným službám pripojiť z ktoréhokoľvek počítača, tabletu či smartfónu, kdekoľvek na svete, kde je prístup na internet.

Využitie cloudového úložiska v praxi

V praxi sa používajú online cloudové úložiská dát na archivovanie dát, o ktoré nechcete prísť (napr. po krádeži počítača, tabletu smatrfónu, externého disku či iného zariadenia). Ďalej sú cloudové dátové úložiská veľmi často využívané na synchronizáciu dát (ak niekto používa viacero počítačov zároveň – napr. v práci iný počítač a doma iný alebo notebook a desktop či potrebuje k dátam pristupovať cez smartfón alebo tablet) a tretie najčastejšie a veľmi praktické využitie cloudových úložísk je jednoduché zdieľanie dát. Poďme si na všetky situácie uviesť príklad:

Cloudové úložisko pre archiváciu dát (bezpečné odkladanie dát)

Väčšina z nás má smartfón, s ktorým často vytvára fotografie. Rodinné fotky, fotky z dovolenky či nejaké dôležité fotografie do práce. Predstavte si, že vám mobil niekto ukradne, stratíte ho, rozbije sa vám alebo sa iba pokazí. Fotky sú fuč. To isté sa môže udiať s počítačom či už ho niekde nosíte so sebou, alebo máte domáci desktop – disky sa kazia a často dochádza k nenávratným stratám dát. Preto sa využívajú online cloudové úložiská, ktoré vás pred týmito situáciami zachránia – pomocou aplikácií (do tabletov a smatrfónov) a miniprogramov do počítačov, ktoré bežia na pozadí sa vami nastavené priečinky automaticky synchronizujú a odosielajú do tohto cloudového úložiska vždy, keď ste pripojený na internet a vytvoríte nový súbor (dokument, fotku, …) v tomto priečinku alebo v nich vykonáte nejakú zmenu. Nemôže sa teda nikdy stať, že by ste o takého dáta prišli, a to je niekedy naozaj na nezaplatenie.

03

Využitie cloudového úložiska pre synchronizáciu dát

Ak často pracujete na dvoch počítačoch (v práci a doma alebo pendlujete medzi klasickým „veľkým“ počítačom a notebookom), zrejme poznáte situáciu, že máte nejaký potrebný súbor „v tom druhom počítači“. Aj toto rieši online cloudové úložisko pre dáta. Nastavíte si priečinky, ktoré chcete synchronizovať a tie sa automaticky na pozadí vždy pri vytvorení nového dokumentu alebo pri jeho zmene „zosynchronizujú“ s online cloudovým úložiskom. Napríklad, rozpíšete wordovský dokument na jednom počítači, uložíte ho, v tom momente sa automaticky súbor odošle na cloud, zapnete druhý počítač, kde máte nastavenú synchronizáciu s tým istým cloudovým úložiskom, po zapnutí počítača počkáte, kým sa súbory zosynchronizujú a súbor máte zrazu na disku aj na tomto počítači. Môžete pokračovať v písaní.

02

Využitie cloudového úložiska pre zdieľanie dát

Poznáte situáciu, že chcete kamarátovi poslať video, ktoré máte uložené na disku, ale má povedzme 100 MB, čo teraz? Môžete ho uploadnúť na Youtube alebo na Facebook, čo má často tiež svoje limity. Ešte častejšie sa stáva, že chcete, aby ho videl iba tento kamarát. Mohli by ste mu ho poslať e-mailom, no aj tie najväčšie e-mailové služby umožňujú zasielanie dát s určitými limitmi (Gmail napríklad umožňuje poslať najväčší súbor do 25 MB). No aj keby to bolo možné, musíte čakať, kým sa video nahrá na Gmail, potom kým príde e-mail a potom kým si ho kamarát stiahne. Pri využití cloudového úložiska je všetko vyriešené jedným klikom. Napríklad Dropbox (a určite aj iné, ale nie všetky sme testovali) umožňuje odosielať súbory priamo z windovsového prieskumníka, cez pravé tlačítko a následne kliknte na „Zdieľať cez Dropbox link“. Čím sa vám automaticky do schránky vloží link na zdieľanie tohto videa, tento link pošlete kamarátovi, napr. cez chatovaciu službu a on si video môže pozrieť priamo z vášho cloudového úložiska, pričom to vidí oba on, vidí iba tento súbor a prístup mu môžete k tomuto súboru kedykoľvek zrušiť.

01

Prehľad online cloudových úložísk dát:

Služba Úložisko zdarma Cena: 100 GB / mes. Cena: 1 TB (1000 GB) / mes. Iná možnosť
4Sync 15 GB 10 USD
Amazon Cloud Drive 5 GB 42 USD
BitCasa 10 GB 79 € / neobmedzene
Box 10 GB 4 EUR  neobmedzene 12 € / mes.
CertainSafe 0 GB 5GB – 6,5 € / mes.
Copy  15 GB 250 GB – 4,99 € / mes.
Cubby 5 GB 3,49 EUR
Dropbox 2 GB 10,00 EUR
Google Drive 15 GB 2 USD 30 TB – 299,99 USD / mes.
hubiC 25 GB 1 EUR
iCloud 5 GB 20 USD 20 GB – $0.99 / mes.
IDrive 5GB 4 USD
MediaFire 10 GB 5,00 EUR 100 TB – 49,99 € / mes.
MEGA 50 GB 10,00 EUR 2TB – 19,99 €, 4 TB – 29,99 €
OneDrive 15 GB 2,00 EUR 200 GB 2,89 € /mes.
SpiderOak 2 GB 10 USD
SugarSync 5 GB 10 USD 55 USD
Tencent 10 TB Nevieme  po čínsky :-)
Wuala  0 GB 10 USD 5 GB – 0,99 € / mes.