Stalo sa vám už niekedy, že ste stáli nad hrobom a chceli ste si vygoogliť informácie o človeku, ktorý je v ňom pochovaný? Možno sa vám táto otázka zdá ako blbá, ale práve možnosť vyhľadávania informácií o pochovanom, je dôvod, prečo na moskovských cintorínoch zaviedli wifinu zdarma. Moskva sprístupní wi-fi pripojenie bez poplatku už začiatkom budúceho roka, a to hneď na troch hlavných cintorínoch – Novodevichy, Troyekurovskoye a Vagankovo, uviedla francúzska spravodajská služba Agence France – Presse (AFP). Ide o historické cintoríny, kde sa nachádzajú pozostatky vodcov Sovietskeho zväzu Nikita Khruschcheva, spisovateľa Nikolaja Gogola či autora Antona Čechova.

Pohrebná služba s názvom Rituál, ktorá spravuje mestské cintoríny, sa domnieva, že ak návštevník podíde k hrobu a chce získať čo najviac informácií o pochovanom, najlepšou možnosťou je dostupné pripojenie na internet úplne pre každého. “Historické cintoríny sú ako skanzeny. Ľudia často prichádzajú, ocitnú sa pred hrobom známej osoby, o ktorej sa chcú okrem základných informácií dozvedieť viac,” uviedla hovorkyňa pohrebnej služby Lilya Lvovskaya.

Vďaka Wi-fi si môžu na pohrebisku návštevníci aj odpočinúť na špeciálne vyhradených miestach a pomocou tejto služby si v pokoji zhromažďovať informácie. Moskovská radnica pre AFP uviedla, má v pláne pokračovať a zaviesť bezplatné wi-fi siete aj na zvyšných 133 cintorínoch v meste, kde je každoročne pochovaných cca 120 000 ľudí a celkovo sa tam nachádza až osem miliónov hrobov.

Foto a zdroj: cbc.ca