Spolu s vývojom inteligentných technológií sa aj v automobilovom segmente začínajú objavovať informácie, ktoré nie sú pre nás chlapov, ktorým koluje v krvi benzín či nafta, až tak úplne najveselšie.Najnovšie automobilovú verejnosť zaujala správa od automobilky Ford oznamujúca, že ich nový model S-Max, ktorý sa má v lete dostať aj na náš trh, bude obsahovať technológiu, ktorá okrem toho, že bude snímať dopravné značenie a rýchlostné obmedzenia prostredníctvom kamery namontovanej na čelnom skle, bude šoférov aktívne nútiť k tomu, aby obmedzenia dodržiavali.

ford-s-max-speed-limiter-large

Táto technológia, nazvaná Intelligent Speed Limiter, sa v praxi bude prejavovať tak, že systém automaticky zníži maximálnu rýchlosť na predpísanú. Na tento úkon sa však nepoužijú brzdy, ale vozidlo autonómne pomocou elektroniky zníži či zastaví prísun paliva, ktoré sa dostáva do motora, čím sa vlastne vyvolá efekt, ktorý ľudovo voláme “brzdenie motorom”.

Našťastie sa bude dať “čarovným tlačidlom” tento systém deaktivovať či prepnúť na režim “Tolerance”, kde si zrejme nastavíte hodnotu tolerancie autonómneho zásahu automobilu. V urgentných prípadoch pôjde vraj systém “prelomiť” aj silným zatlačením plynového pedála.

Intelligent Speed Limiter

V redakcii, samozrejme, automobilke kvitujeme snahu o zvýšenie bezpečnosti na cestách a v konečnom dôsledku aj šetrenie peňazí na pokutách, ale ako každý normálny chlap máme svoje úseky, kde si radi zajazdíme rýchlosťami prekračujúcimi maximálnu povolenú rýchlosť.