Ak neviete, čo robiť počas svojho voľného času, máme pre vás tip. Čo tak si zostrojiť vlastnú slnečnú sústavu? Možno znie tento nápad nudne, ale ak ju skonštruujete podľa návodu filmárov Wylieho Overstreeta a Alexa Gorosha, výsledok bude impozantný.Jediný problém, s ktorým by ste sa pri stavaní tejto sústavy mali stretnúť, je priestor a možno aj čas. Podľa mierky, ktorú si autori projektu To Scale: The Solar System vybrali, budete potrebovať priestor s priemerom viac ako 11 kilometrov. Asi neprekvapí, že Merkúr je potom vzdialený od Slnka až 68 metrov a poslednou planétou v poradí je Neptún. Projekt sa preto musel uskutočniť v nevadskej púšti Black Rock Desert. Realizácia projektu tvorcom trvala jeden a pol dňa. Aby jasne naznačili obežné dráhy jednotlivých planét, pri ich tvorbe použili terénny automobil, pričom jednotlivé planéty zastupujú svetlá na stojanoch, ktorých veľkostí sú presne dané podľa mierky.

solarsystem1Vďaka tejto mierke má Slnko priemer jeden meter a naša rodná Zem priemer malej sklenenej guľôčky. Tvar našej Zeme má symbolický význam. Tvorcovia, ako aj sami spomínajú, chcú dať najavo, že naša planéta je v podstate „sklenená guľôčka, plávajúca uprostred ničoho“. Preto si dali záležať aj na presnej vzdialenosti Mesiaca od Zeme, keďže sa na mapách a v modeloch slnečnej sústavy zobrazujú bližšie, než je ich skutočná vzdialenosť. Skrátka, tento model našej sústavy je prvým presným modelom svojho druhu, čo bolo aj hlavným cieľom autorov projektu.

Ak sme vás presvedčili stráviť tvorbou tohto zaujímavého projektu napríklad nasledujúci víkend, v priloženom videu nájdete podrobný návod.

Zdroj: doba.sk, universetoday.com Foto: chandra.harvard.edu, fromquarkstoquasars.com