Súčasný muž pripomína dnešnú Európu – so všetkou vervou a pozoruhodnou vynaliezavosťou pracuje na svojej skaze.

Len si to zoberme: My, Európania, sme si v záchvate multikultúrnosti pozvali k sebe domov civilizácie, ktoré našu kultúru neuznávajú a plánujú ju zničiť. Nielenže im za to tlieskame, ale svojich vlastných hrobárov štedro dotujeme a prispôsobujeme im svoje zákony a zvyky. Rešpektujeme svet, ktorý nerešpektuje nás.

Rovnako tak my, dnešní muži: Dobrovoľne sa pod tlakom filozofie rovnosti pohlaví vzdávame všetkého pozitívneho, čím mužstvo prispelo k rozvoju ľudskej civilizácie. Utápame sa v neriešiteľnom rébuse, ako zostať mužom a zároveň prijať a naplniť typicky ženské role. Presne takúto úlohu totiž položila na naše plecia moderná doba a spoločenský tlak na rovnosť.

muzstvo 4

Rovnosť pohlaví je princíp, ktorý každý civilizovaný človek, teda i muž, dobrovoľne ctí a berie ako samozrejmosť. Nás skôr zaujímajú vychýlenia oproti normálu, kedy sa muž javí rovnako ohrozeným druhom ako žena na prelome 18. a 19. storočia.

Pokiaľ ste muž a čítate tento článok, mám pre vás zlú správu – sme v hajzli. Sme na kratšej strane lana, za ktoré naviac momentálne ťahá niekto iný. I keď máme dojem, že sme tvorcovia vlastného osudu, to, čo v skutočnosti držíme v rukách, je hračka podobná tej, ktorú má v rukách Maggie v Simpsonovcoch.  Niektorí z vás si to možno už všimli. A niektorí z vás možno už tiež zistili, že kričať hrôzou je to jediné, čo sa s tým dá robiť.

Pre veľa mladých ľudí je dnes veľmi ťažké si to predstaviť, ale skutočne existovala doba, a nie je zas tak úplne vzdialená, kedy bolo cool napríklad fajčiť. Človek sa za to nemusel hanbiť a vymedzovať sa len na určené priestranstvá, a naviac to vyzeralo dobre. Rovnako tak existovali doby, kedy bolo lietanie lietadlom príjemným a exkluzívnym zážitkom, pred ktorým vám žiadny arogantný primitív neobchytával genitálie a nezabavoval zapaľovač alebo fľašu vody. Bola to doba zážitkov, počas ktorých si človek – muž nepripadal ako dobytok.

muzstvo 3

Ťažko povedať, ako to vtedy muži robili, ale každopádne ešte vtedy mohli byť sebeckí, málo komunikatívni a minimálne empatickí. Na jednej strane v porovnaní s dnešnou dobou až prehnane galantní, ale tiež sexistickí, náladoví,… a tak nejako im to prechádzalo. Najskôr preto, že boli veľmi často hlavnými živiteľmi svojich rodín a peniaze, ktoré nosili domov, fungovali ako výkupné. Muži si za ne kupovali možnosť byť akými chceli byť. Aby bolo jasné, jedná sa o domnienku – my muži toto nevieme isto, pretože nám to otcovia nepovedali. Možno niektorých z nás otec bral ako malých na futbal a naučil nás rybárčiť, ale len málokomu z nás sa však podarilo na prahu dospelosti porozprávať sa s otcom o tom, čo znamená byť chlap. A čo to znamenalo kedysi.

Čo sa s mužmi počas posledných pár desiatok rokov stalo, je podobná záhada ako vyhynutie dinosaurov. Stále dobré, stále dobré a naraz bum a všetko je inak. Isté je, že pokiaľ dinosaurom pomohol do hrobu meteorit, tak modernému mužovi pomohla do dnešnej zvláštnej fázy existencia knihy The feminine mystique, publikovaná v roku 1963 Betty Friedanovou. Iste, väčšina mužov knihu nepozná, ale to, že ste nevideli svojho vraha, ešte neznamená, že nie ste mŕtvi. V tomto diele, považovanom obecne za jednu z najdôležitejších kníh faktu druhej polovice dvadsiateho storočia, jasne formuluje tézy, na ktorých stojí väčšina moderného feminizmu. Kľúčová veta je hneď v prvej kapitole: „Nemožno naďalej ignorovať vnútorný hlas žien, ktorý hovorí – Chcem viac než jedného muža, deti a dom.“

muzstvo 1

Počas trinástich kapitol tak Friedanová celkom presvedčivo rozmetá všetko, na čom až doposiaľ stáli základy spoločenského fungovania medzi mužom a ženou. Kniha sa stala bestsellerom a jej čitateľky sa ňou začali hromadne riadiť. Moderná žena tak naraz začala riešiť, či je spokojná v práci, či žije svoj život naplno, či si užíva daný život a postupne sa začala nejako osamostatňovať. Naraz nestačilo, že muži zarábajú peniaze, teraz ďaleko viac záležalo na tom, aby muži dali ženám priestor. Tak sme im ho dali, čo iné nám zostávalo. A niekde tu sa to celé pokazilo. Zatiaľ čo ženy spokojne surfovali na vlne slobody, muži začali tŕpne čakať, až ich tá vlna spláchne. Novootvorený priestor pre ženy znamenal logicky úbytok priestoru pre muža. Inými slovami, výkupné prestalo fungovať. Muži, od ktorých sa stále očakáva úspešnosť spojená so slušným zárobkom, sa učia byť chápaví k novému svetu žien, ženy sa učia hrať profesionálne futbal a na prvý pohľad je jasné, kto sa u toho baví lepšie.

muzstvo 2

Časť mužov, hlavne tých mladších, sa novej situácii potichu prispôsobila. Keď zistili, že sa od nich naraz nečaká rola vodcu a živiteľa rodiny, proste sa začali viac venovať sami sebe a užívať si slobody. Sú ich plné posilňovne a keď ich večer nenájdete s kamarátmi niekde v bare, tak väčšinou preto, že sú ešte v práci. Je im aj cez tridsať rokov, ale založenie rodiny pre nich nie je priorita. Ďalšia časť statočne bojuje v rámci partnerstva či rodiny a pracuje na nemožnej úlohe skĺbiť dva svety: byť dominantným samcom a zároveň zapadnúť do novej doby, kde sú dominantné samce žiaduce asi ako fajčenie v reštaurácii počas obeda. Veľká časť boj vzdá, rodinu opustí a často si nájdu mladšie milenky. Ich synovia strácajú otcovskú autoritu a celý problém sa nám pekne zacyklí. Pridajte totálne feminizované školstvo a ťažko sa môžete diviť, že muž na začiatku 21. storočia je niekto, kto miesto rešpektu vzbudzuje skôr súcit…

Foto: time4thinkers.com