Mayovia obývali územie, ktoré by dnes tvorilo Chiapas, Yucatánsky polostrov v Mexiku, Guatemalu, Belize a západné časti Hondurasu a Salvádoru. Práve obyvatelia v El Salvádore sa „korunovali“ za kolísku mayskej civilizácie – aspoň tak to tvrdia oni.

Keď sa pohybujete v Centrálnej Amerike, máte pocit, že ste v inom storočí. Aj dnes vás stupňovité pyramídy ohúria (ako to len dokázali?), zoberiete si od „zaručeného potomka Mayov“ kalendár vo forme prívesku a obdivujete vo vitrínach storočné predmety. Rozdiel medzi skutočným umením a „výstrelkom“ je ten, že umenie prežije.

Mayovia boli spojení s rituálmi a presne to v nich podnecovalo tvorivosť. Vytvorili niektoré z najkrajších umeleckých diel na svete. Je to samozrejme vec vkusu, nemusia osloviť každého. Fotky a realita sú však rozdiel. Tú jedinečnú atmosféru si musíte odžiť. Mimochodom, viete aký je ich ideál mužskej krásy? Mayovia už odmalička dávali deťom pred oči guľôčku na drôtiku, ktorá im visela z čelenky, aby škúlili. K tomu im deformovali predné zuby výplňami, takže ideál krásy bol malý, škuľavý a so zvláštnym chrupom.

Medzi pôsobivé predmety mayského umenia patrí maľovaná keramika, hlavne taniere a vázy. Na rozdiel od umelcov, ktorí v dobe starovekých kultúr tvorili na iných kontinentoch, títo nezostávali vždy anonymní. Keramika je často podpísaná a niektoré práce majú do kameňa vryté meno autora. Umelci boli často z kráľovských rodín a svojou tvorbou chceli na seba upozorniť, keďže „stredobodom“ bol vládca (celkom šikovná taktika).

Mayské umenie sa prejavilo aj v tvorbe stél. Je to vztýčený kameň vysoký meter a viac, a pripomína dôležité udalosti zo života vládcov. Tieto pamätníky môžete vidieť aj dnes, napríklad v známom Copáne, ktorý je v Hondurase.

Autor: Gabi Halmová