Niekoľkoročný pobyt za mrežami býva krutý. Krutý však môže byť aj návrat do reálneho života – mimo cely. Človek vyjde von, slobodný, no zároveň nemá nič. O tom, aký svet vládne vo väzení a aké ťažké je začať „normálne“ žiť, si môžete pozrieť vo filme Comeback od mladého talentovaného režiséra pochádzajúceho zo Slovenska Mira Rema.Celovečerný dokumentárny film Comeback približuje prostredie života za mrežami a zároveň návrat na slobodu, ktorú väčšina väzňov nezvládne a po krátkom čase sa opäť vráti tam, odkiaľ prišla, teda do väzenia. Režisér Miro Remo v snímke zachytáva to, ako sa pravidelný niekoľkoročný nariadený režim zmení zo dňa na deň. Väzni síce získajú slobodu, no nemajú žiadne peniaze, domov, rodinu, priateľov. To všetko počas dlhej doby väznenia stratili. Nevedia, kde sú zastávky, obchody, nepoznajú eurá, smartfóny, nové autá, internet. Prácu im po predložení registra trestov tiež veru nikto nedá, kto by chce zamestnať devianta?

Režisér Miro Remo v snímke zachytáva to, ako sa pravidelný niekoľkoročný nariadený režim zmení zo dňa na deň.

Je vôbec možné naskočiť na tento vlak a viesť sa na ňom spolu s ostatnými ľuďmi? Zrejme najjednoduchším riešením je spáchať trestnú činnosť, a tak si zabezpečiť návrat do basy. V dokumente tak možno vidieť viacero tém od otázok viny a trestu, pocitu zodpovednosti, narušenia se*uality, komplikovaného rodinného zázemia, cez nedokonalosť súdneho systému, nedostatok systematických opatrení, súvisiacich s reintegráciou väzňov až po stratu záujmu začleniť sa späť do spoločnosti.

Prečítajte si tiež: Chcete vidieť prerod alkoholika na nového človeka? Pozrite si film Vrbovský veter

Skúste sa teda aj vy spolu s tvorcami zamyslieť nad tým, či je vôbec možné vyhrať boj nad nepriaznivým osudom a stať sa opäť súčasťou spoločnosti.

Sledujte program vašich kín / menšie kultúrne podujatia vo vašich mestách.

Untitled-5 Untitled-2 Untitled-3 Untitled-4 Untitled-6 Untitled-7