Môže byť vaša na pohľad milá, dvadsať rokov vydatá susedka s dvoma deťmi, ktorá má záľubu vo vyšívaní, sériovým vrahom? Samozrejme, že nie. Veď vrahovia (a najmä sérioví) sú predsa vždy úchylní muži bez rodiny a priateľov… Alebo nie? Pozrime sa spoločne na 5 najväčších mýtov o sériových vrahoch. Snáď vám to objasní, prečo by vás susedka mohla každú chvíľu odrovnať sekáčikom na mäso a vašu mŕtvolu hodiť zabalenú v koberci do rieky.

 

Mýtus číslo 1 – sérioví vrahovia sú vždy spoločensky neschopní samotári

Predstava samotárskych zabijakov nie je úplne pravdivá. Schopnosť splynúť v normálnej spoločnosti je naopak niečo, čo dáva sériovému vrahovi veľkú výhodu. Preto má väčšina z nich prácu, rodinu aj pekný domov.

• Dennis Rader zabil v Kansase v priebehu dvadsiatich piatich rokov 10 ľudí. Bol ženatý, mal dve deti, bol vedúcim malých skautov a prezidentom cirkevnej kongregácie.

• Gary Ridway „Vrah od Zelenej rieky“ sa priznal k zabitiu 48 žien. Bol ženatý, mal tú istú prácu tridsaťdva rokov, pravidelne chodil do kostola a doma aj práci si čítaval Bibliu.

• Robert Yates zabil v deväťdesiatich rokoch 17 prostitútok. Bol ženatý, mal päť detí a bol ocenený ako armádny pilot helikoptéry.

Mýtus číslo 2 – sérioví vrahovia sú len muži

Sérioví vrahovia nie sú len muži. Rovnako chladnokrvné a sadistické dokážu byť aj ženy. Dokonca niekedy sú tie najhoršie prípady sériových vrahov práve ženského pohlavia.

• Leonarda Cianciulli zabila sekerou prinajmenšom 3 ženy. Bola presvedčená, že na ochranu svojho syna, ktorý narukoval do armády, musí prinášať ľudské obete. Z mäsa obetí vyrábala koláčiky, ktorými kŕmila svojich priateľov a rodinu.

• Juana Baraza, profesionálna zápasníčka, zabila a okradla najmenej 11 starých žien. Robila tak z nenávisti k vlastnej mame, ktorá predávala jej telo výmenou za pivo a peniaze.

• Jane Toppan sa preslávila ako sadistická zdravotná sestra. Smrteľnými dávkami morfia a atropínu zabila 31 bezmocných pacientov.

leonarda-cianciulli-trialwebMýtus číslo 3 – sérioví vrahovia sú motivovaní iba sexuálnou túžbou

Aj keď veľa sériových vrahov je motivovaných sexuálne, mnohých motivuje niečo iné, ako napríklad hnev, hľadanie vzrušenia, finančný motív či vzbudzovanie pozornosti.

• John Allen Muhammad zabil 10 ľudí údajne preto, aby jeho poslednou obeťou mohla byť jeho žena a na neho nepadlo podozrenie.

• Doktor Michael Swango bol obvinený zo štyroch vrážd, ale zrejme otrávil až 50 ľudí v Amerike a Afrike. Motivácia k jeho vraždám nebola nikdy objasnená.

• Paul Reid zabil najmenej 7 ľudí pri ozbrojených lúpežiach reštaurácií. Jeho motívom boli peniaze. Pri lúpežiach vraždil zamestnancov, aby sa zbavil akýchkoľvek svedkov.

Mýtus číslo 4 – sérioví vrahovia nemôžu prestať so zabíjaním

Vrahovia dokážu prestať s vraždením, najmä ak ich život zasiahne nejaká zmena. Väčšinou sa jedná o zmenu v rodine alebo o to, že vrah nahradí zabíjanie niečím iným.

• Spomínaný Dennis Rader zabil 10 ľudí od roku 1974 po rok 1991, no potom so svojim vyčíňaním prestal a chytili ho až v roku 2005. Vyšetrovateľom povedal, že náhradu za zabíjanie našiel v autoerotických aktivitách.

Hannibal

Mýtus číslo 5 – všetci sérioví vrahovia sú blázni alebo zlí géniovia

Aj napriek rozšírenej predstave o inteligentných, prefíkaných vrahov, ktorí sa pohrávajú s políciou a unikajú zákonu (ako to vídame v televízii), väčšina sériových vrahov má priemernú inteligenciu. Ďalším mýtom je, že sérioví vrahovia musia mať nejakú vážnu psychickú poruchu alebo osobnostnú poruchu. Pravdou je, že len málu z usvedčených sériových vrahov bola uznaná porucha, ktorá by ich zbavovala príčetnosti. Napriek tomu, že percento sériových vrahov v populácii (najmä u nás) je extrémne malé, vrahom by mohol byť v podstate hocikto. Nenechajte sa pomýliť televíziou. Preto aj pri vašej susede existuje malá mizivá šanca, že má nepekné tajomstvo.

Zdroj: fbi.gov | Foto: www.culturalweekly.com