Ísť alebo neísť na vysokú školu? Takúto otázku si v maturitnom ročníku na strednej škole kladie mnoho žiakov, keďže zvažujú pracovné ponuky po ukončení štúdia. A keď patríte medzi tisíce „stratených“ mladých Slovákov, ktorí nevedia, čo so životom, tak to možno nie je pre vás tá správna cesta!
Tiež som to zažil. Ako maturant na gymnáziu som nemal ani jedného spolužiaka, ktorý by si povedal, že na výšku kašle. Gymnazisti to majú samozrejme ťažšie a po doštudovaní nemajú v ruke nič. Oproti nim majú študenti odborných škôl výhodu v tom, že oveľa skôr nájdu zamestnanie, ktoré im môže vyhovovať a bude súvisieť s ich odborom. No aká práca by bola vhodná pre človeka, ktorý vyštudoval len gymnázium?
Samozrejme, neexistuje profesia, ktorá by vyhovovala každému, kto sa na výšku zatiaľ necíti alebo na ňu nechce ísť vôbec. Podľa môjho názoru je ale chybou, keď rodičia a celkovo spoločnosť tlačí mladých ľudí na vysoké školy, pretože „bez titulu nič nedokážeš“. Áno, bez titulu asi lekárom či právnikom byť nemôžeš (aj keď samozrejme aj to sme na Slovensku už videli), no toto nie je článok pre ľudí s takýmito cieľmi.
Toto je skôr pre tých, ktorí nevedia, čo konkrétne by chceli v živote robiť alebo čo ich vlastne baví. A verte mi, takých ľudí sú tisíce. A áno, takí ľudia študujú vysoké školy, ktoré ich vlastne ani nebavia. Je to celá armáda študentov idúcich si za titulmi, no keď ich už majú, tak…čo? Buď budú celý život robiť to, čo ich nebude napĺňať alebo budú ďalšie roky hľadať voľné pracovné miesta, ktoré by boli pre nich lepšie.
Ja som z vysokej školy odišiel v druhom ročníku, pretože práca, ktorú som si popri škole našiel, bola pre mňa omnoho zaujímavejšia, zábavnejšia a viac motivujúca než štúdium. Ešte počas strednej som totiž sníval, že sa stanem učiteľom a budem pomáhať mladým študentom nielen získavať nové vedomosti, ale aj dobre sa v živote rozhodovať. Na výške sa nám však od mnohých profesorov dostalo iba podceňovania a rečí typu: „Aj keď vyštudujete, budete to mať veľmi ťažké sa ďalej uchytiť.“
A zo skúseností nielen mojich, ale aj ďalších ľudí v mojom okolí viem, že tieto demotivačné reči nie sú na slovenských vysokých školách žiadnou výnimkou, ale skôr pravidlom. Čo teda poradiť ľuďom, ktorí nevedia čo alebo či vôbec chcú študovať ďalej? Určite na výšku nechoďte hneď a „z povinnosti“, pretože budete veľmi sklamaní. Ja som vedel, čo študovať chcem a aj tak som sklamaný bol.
Práca na Slovensku je a treba vyskúšať aj pozície, ktoré nie sú na prvý pohľad veľmi lákavé. Ak ste šikovní, dokážete sa uchytiť a dokážem vám to na reálnom príklade. Môj brat, ktorý nemá dokončenú ani strednú školu, kedysi umýval v reštaurácii riad. Vždy ho však bavilo varenie a vo voľnom čase sledoval, aké sú trendy vo svetovej kuchyni. Časom si v danom podniku jeho prehľad a talent všimli a dali mu šancu. Teraz vymýšľa vlastné recepty a má také skúsenosti, že by sa dokázal ako kuchár presadiť v akejkoľvek reštaurácii, či už na Slovensku alebo v zahraničí.
Neočakávajte však okamžite na účte tisíce eur. Ani váš obľúbený spevák či herec neprišiel k úspechu a sláve, ktorými sa chváli na Instagrame, len tak zo dňa na deň. Samozrejme, ak nechcete makať za minimálnu mzdu na Slovensku, stále je možnosť ísť pracovať do zahraničia. Skúsenosti z inej krajiny, nové kontakty a známosti, a samostatný spôsob života vás zocelia najviac.
Takéto zážitky vám najlepšie ukážu, čo chcete alebo lepšie povedané, čo nechcete v živote robiť. Určite netvrdím, že vysoká škola je zlá vec, no ísť na ňu bez reálneho plánu a cieľa do budúcnosti príde mne osobne veľmi nerozumné. Navyše, slovenský vzdelávací systém má aj vo vysokoškolskej oblasti toľko nedostatkov, že častokrát človeka skôr brzdí, ako mu pomáha v rozvoji. Asi najviac to vystihujú slová môjho kamaráta študujúceho v Dánsku: „Keď počúvam, ako sa mi sťažujú známi študujúci na Slovensku, som ešte šťastnejší, že som sa rozhodol odtiaľ vypadnúť.“
Štúdium v zahraničí si pochvaľuje veľké množstvo Slovákov a úprimne nepoznám ani jedného, ktorý by sa rozhodol predčasne ho ukončiť a vrátiť sa na Slovensko. Naopak, poznám desiatky mladých, ktorí sa na slovenskú vysokú školu vykašľali už po pár mesiacoch. Chodenie na nekonečné prednášky a memorovanie absolútne zbytočných poučiek by totiž nebavilo pravdepodobne 99% ľudí.
Voľné miesta totiž na vás nemusia čakať ani po doštudovaní odboru, ktorý vás v skutočnosti baviť nebude, a preto skúšajte. Vyskúšajte si prácu na Slovensku alebo v zahraničí, venujte sa tomu, čo vás baví a zlepšujte sa v tom. Skúsenosti a schopnosti, ktoré počas toho získate, vám nikto nevezme a pre zamestnávateľov sú skutočne cenné. Ísť na vysokú školu hneď po skončení strednej totiž absolútne nezaručuje lepšiu budúcnosť. Na to, čo v skutočnosti chcete, prídťe skôr ako po piatich rokoch (v konečnom dôsledku) zbytočného sedenia v škole. Držím vám palce!
Foto: Pixabay.com, Facebook, Instagram