Prípravy misie MARS ONE vrcholia. Zo 100 finalistov sa vyvolených 24 začne od budúceho roku pripravovať na svoju jednosmernú cestu na Mars. Bez se*u.

Misia MARS ONE je jedna z najzaujímavejších udalostí v oblasti vedy aj ľudstva vôbec. Tvorca projektu je Holanďan Bas Lansdorp, ktorý na ňom pracuje od roku 2013. Z 200 000 ľudí z celého sveta, ktorí sa prihlásili ako dobrovoľníci na osídlenie Marsu, bolo doteraz vybraných 100 (50 mužov a 50 žien) vo veku od 19 do 60 rokov. Do budúceho roku sa zredukujú na 24 (6 skupín po 4 ľudia) a začnú s desať ročnou prípravou na svoj nový život na červenej planéte, ktorému bude predchádzať  sedem mesačný let. Čaká ich zaujímavý výberový proces, napríklad niekoľkodňová práca v skupinách alebo 9 dňová izolácia s kolegami v bunke, aby sa dalo pozorovať, ako spolupracujú a ako zvládajú zdieľanie malého priestoru s ďalšími ľuďmi.

mars one bez sexu

Prežiť na Marse im bude umožnené vďaka špeciálnym obydliam, ktoré dokážu produkovať kyslík, detekovať oheň či filtrovať vodu z moču. K dispozícií by mali mať aj základňu so sklenníkom, kde si budú môcť pestovať plodiny. Kvôli ľahšiemu vykurovaniu bude zrejme umiestnený v podzemí.

mars one bez sexu

Po úspešnom absolvovaní príprav by mala byť v roku 2026 na Mars poslaná prvá štvorica dobrovoľníkov s jednosmerným lístkom. Toto je asi najzaujímavejší moment celého projektu, že sa našlo 200 tisíc ľudí, ktorí sú ochotní sa sem už nikdy nevrátiť. Pri rozhovoroch uvádzajú rôzne dôvody a mnohí chcú byť jednoducho súčasťou tohto experimentu, ktorý sa určite zapíše do dejín.

Druhý zaujímavý moment prichádza s netradičnou podmienkou života dobrovoľníkov. Budú totižto už do konca života bez se*u. Dôvod je prozaický. V tomto projekte nie je priestor na starostlivosť o malé deti, a tak zvolili 100 % prevenciu proti počatiu. Účastníci vraj s touto podmienkou nemajú problém, niektorí ju dokonca vítajú, keďže na Zemi boli u žien povedzme menej úspešní. Sme zvedaví ;). Tvorcovia zároveň rokovali s producentami Big Brother o unikátnej TV reality show z tohoto projektu, no nakoniec sa nedohodli a ohlásili, že majú záujem poskytovať divákom zábery skôr dokumentárneho charakteru a nie špehovať účastníkov pri všetkých činnostiach. Ak zvažujete, že sa prihlásite, tak tento odlet už asi nestíhate, ale určite nebude posledný.

Zdroj: huffingtonpost.com, mars-one.com | Foto: Lockheed Martin, Mars Artists