Európsky pivný bedeker na rok 2016. Stručne, jasne, výstižne. Päť miest, do ktorých by ste mali bookovať najbližšie letenky, ak milujete pivo. A ak ho nemilujete? Choďte aj tak, zamilujete sa. Za to vám ručíme!

 

Bamberg, Nemecko

01_maxresdefaultPýtať sa na bavorské pivné klenoty? Istotne vás ako prvé napadne Mníchov. Fajnšmekri však hovoria, že nemenej žiari aj mesto Bamberg. Domov deviatich pivovarov má nádherné staré mesto, ktoré je dokonca zapísané vo svetovom dedičstve UNESCO. Miestnou špecialitou je Rauchbier, charakteristické dymovou arómou. Slad je sušený na otvorenom ohni. Na Rauchbier je najlepšie ísť do Schlenkerla, najznámejšieho výčapu s týmto pivom. Ak by vám zaúdená chuť prekážala, vyskúšajte Klosterbräu. Pivovar varí pivo od roku 1533 a sídli v samotnom centre Bambergu.

Plzeň, Česká republika

02_img_0685

Rodisko svetoznámeho svetlého ležiaka Pilsner je snom mnohých amerických milovníkov piva. A že ich tu aj dosť stretnete. Pivovar ponúka celoročné prehliadky. Je to tiež najstarší pivovar na svete, ktorý varí práve svetlý ležiak. Plzeň však ponúka viacero pivovarov vo svojom okolí. U Stočesů alebo Modrá Hvězda ponúkajú rovnako veľmi zaujímavé prehliadky pivovarov. Ich bonusom je okúzľujúca rozprávková krajina.

Namur, Belgicko

03_the-center-of-the-town-of-dinant-with-citadelle-and-church-at-the-meuse-river-in-namur-Belgium-1600x1066V Belgicku pivo a pivný turizmus nehľadáte. Schmatne vás a pustí až pri odchode z krajiny. Okolie mesta Namur ponúka milovníkom piva tie najintenzívnejšie zážitky. Okrem klasík ako pivovary, pivné opátstva a krčmy s neuveriteľnou tradíciou, tu nájdete tiež Múzeum belgického piva a pre absolútnych fanatikov tiež Gambrinus drivers museum venované pivným nákladiakom. Ak milujete pivo, toto by mala byť vaša tohtoročná dovolenka!

Burton upon Trent, Anglicko

04_DSCF2493Slovák Angličana veľmi nechápe. Teda pokiaľ ide o pivo. Ale to vôbec nebráni tomu, aby na ostrovoch kultúra piva nemala nádhernú históriu. Vynikajúce pivo tu nájdete všade, no naozajstným klenotom je mesto Burton upon Trent. Pivo sa tu vo veľkom varí už od 18. storočia a produkujú sa najmä sudové špeciály. Najväčším producentom zlatistého moku do “šampusového pohára” je práve v tomto meste sídliaci pivovar Marston. Mesto tiež ponúka Národné pivovarnícke múzeum, v ktorom nájdete od všemožných parných strojov z viktoriánskeho Anglicka na výrobu piva až po pivné kamióny ťahané koňmi naozaj všetko. Momentálne v meste sídli osem pivovarov.

Dublin, Írsko

05_guinness-storehouseÍrsky stout je legenda, modla. Teda ak ste otvorený aj iným ako naším chutiam piva. Dublin je sídlom jedného z najväčších a najznámejších svetových pivovarov Guinness. Pivovar sa, samozrejme, netroškárči a ich Storehouse na ikonickej adrese St. James’s Gate Brewery ponúka celú radu jedinečných zážitkov. Môžete sa postaviť na dno gigantického pollitru, objaviť množstvo reklamných predmetov pivovaru nielen zo súčastnosti, samozrejme, sa dozviete, ako sa pivo varí krok po kroku a v neposlednom rade si načapujete vlastný polliter. Taký pivný Disneyland. Po komerčnom ošiali istotne oceníte útulnú atmosféru mikropivovarov. Jeden z najlepších je Temple Bar, kde sa najviac odporúča The Porterhouse.

zdroj: cntraveler.com l foto: bluenosetraveler.wordpress.com, youtube.com, imgmob.net, roadtobeerdom.com, claytonhotelballsbridge.com, depositphotos.com