Pizza sa stala celosvetovým fenoménom. Pokrm vhodný na rodinné oslavy, tínedžérské párty, ale aj neoddeliteľná súčasť každého jedálneho lístka. Ľudia na celom svete ju milujú, a preto je dnes jedným z najpopulárnejších jedál na svete. Poďme si teda o nej povedať viac zaujímavých informácií. 

Čo je to pizza?

Sú tu vôbec nejaké slová potrebné? Každý má hneď jasnú predstavu o tom, čo pizza je. Tak teda len pre istotu! Je to jedlo z cesta talianskeho pôvodu. Pizza je typicky tvorená tenkým cestom kruhového tvaru, na ktorom je zmes rajčiakového pretlaku, syra a ďalších potravín podľa vlastného výberu, ako napr. saláma, šampiňóny, zelenina, kuracie mäso, olivy atď. Spomenuli sme tenké cesto, ktoré však vôbec nie je pravidlom. Povedzme si pravdu, nie je to práve najzdravšie jedlo.

História

Dôkazy o tomto rozšírenom pokrme siahajú až do čias Etruskov, ktorí obývali i taliansku oblasť. Presnejšie šlo o pečenie tenkých bochníkov kysnutého cesta na horúcom kameni. Po upečení kládli na placku dostupné potraviny. Neskôr sa činili Gréci, ktorí ešte pred pečením poukladali na placku potraviny a všetko spolu zapiekli. Zlom nastal v roku 1520, kedy boli do Talianska dovezené prvé rajčiaky z Južnej Ameriky. Cesto s lacnými rajčiakmi bolo cenovo dostupné a tiež chutné jedlo pre pospolitý ľud. Jedlo bolo mimoriadne obľúbené a rýchlo sa rozšírilo, no prvá pizzeria sa objavila až v roku 1830 a volala sa Antica Pizzeria Port’Alba. Prvú rozvážku pizze robil Raffaele Esposito až v roku 1889 z reštaurácie Pizzeria Pietro il Pizzaiolo v Neapole, a to na žiadosť kráľa Umberta I. a jeho manželku Margheritu. Názov Margherita je odvodený práve od mena kráľovnej a zachoval sa dodnes. Fenomén menom pizza sa dostal aj do sveta, a to najmä do Ameriky vďaka imigrantom. V roku 1905, Gennaro Lombardi otvoril prvú americkú pizzeriu v New York City s názvom Lombardi’s, ktorá existuje aj dnes. Prvá oficiálna americká pizza mala názov Chicago-Style a pochádza z roku 1943.

40825_food_pizza_1477172

Pizza v súčasnosti

Dnes už takmer každé mesto disponuje pizzeriou alebo minimálne donáškovou službou. Výber je vždy široký a v ponuke nájdete aj rôzne špeciálne druhy. Margherita, Havaj, Šunkovo-šampiňónová, s plnenými okrajmi a veľa ďalších. Ceny sa pohybujú v pomerne prijateľných dimenziách a množstvo predajcov ponúka aj takzvané šťastné hodinky, ktoré zahŕňajú až 50% zľavy. Taktiež je možné si zadovážiť polotovary v podobe mrazenej pizze, ktoré kúpite už v každom obchode. Rozbalíte, prípadne doplníte ingrediencie podľa vlastnej chuti, hodíte do trúby a pečiete cca.20 minút a večera je hotová. V súčasnosti je výber naozaj široký.

Zaujímavosti o pizzi

Pizza Hut je najväčšou spoločnosťou na svete, ktorá vyrába pizzu.

Deti vo veku 3 až 11 rokov jedia na večeru radšej pizzu ako ostatné pokrmy.

Najviac objednávok pizze prišlo od spoločnosti VF Corporation v Severnej Karolíne. Objednali si celkovo 13,386 pízz pre svojich 40.160 zamestnancov.

Najväčšia pizza má priemer 37,4 metra a bola upečená v Južnej Afrike v roku 1990.

Medzinárodný deň pizze sa oslavuje 9. februára.

Až 82% obyvateľov Talianska volí pizzu za svoje najobľúbenejšie jedlo.

Havajská pizza bola v skutočnosti vynájdená v Kanade.

Svetový rekordman v jedení pizze je Patrick Bertoletti – zjedol za 10 minút 47 kúskov zo 16 druhov pizze.

Dnes je v USA viac ako 69 000 pizzerií a v priemere sa zje až 350 kúskov pizze každú sekundu.

V roku 1957 priniesli bratia Celentanovci na trh prvú zmrazenú pizzu.

Foto: internet