Slováci sa často sťažujú na vidiecky charakter svojho veľkomesta. No komu sa zdá Bratislava príliš „dedinská“, mal by sa ísť pozrieť v týchto dňoch do Milána. Ale netreba si zabudnúť obuť gumáky, v centre mesta sa určite zídu – je to tu totiž jedna veľká roľa. S pridanou umeleckou hodnotou, samozrejme.  

Aktuálne v centre Milána pestuje žito americká umelkyňa a ekologička maďarského pôvodu Agnes Denes (1931), ktorá v roku 1983 v rámci projektu LandArt umiestnila obilné pole s rozlohou jedného hektára na dolnom Manhattane v New Yorku, čím sa jednoznačne zapísala do dejín eko-umenia. Jej milánske dielo je ešte väčšie. Zaberá až päť hektárov a nájdete ho na sever od centra, v mestskej časti Porta Nuova.

milano

 

Na jeho realizáciu bolo použitých 15.000 kubických metrov zeminy a 1.200 kíl osiva. Realizátor projektu vyzval samotných obyvateľov, aby prišli pole vysiať. Na akciu sa dostavilo viac ako päťtisíc Milánčanov všetkých vekových kategórií, ktorí si nenechali ujsť jedinečnú možnosť stať sa na chvíľu hospodármi. 11. apríla bude pole sprístupnené širokej verejnosti v rámci medzinárodného veľtrhu moderného a súčasného umenia MiArt. Žatva v centre Milána je zas naplánovaná na polovicu júla, spoločne s veľkolepými dožinkami. O tom, či bude zrno následne aj spracované a použité na potravinárske účely, však pre istotu rozhodnú až laboratórne testy.

Autor: Katarína Žáková