Je o desať minút šesť, vonku sa pomaly stmieva. Blíži sa dôležité rande. Spokojne pohľadom blúdim po izbe, ktorá sa očividne zmenila k lepšiemu. Z odporného, smradľavého brlohu, obývaného podivnými bytosťami neurčitého živočíšneho druhu, som ju pretvoril na príbytok, v ktorom žije homo sapiens. Aká je príčina rozprávkovej zmeny? Za všetkým hľadaj ženu.

Včera nadišla v mojom živote prelomová chvíľa. Atraktívnej slečne som po dvoch týždňoch známosti do telefónu odvážne navrhol, aby si prišla obzrieť moju skromnú internátnu izbičku. A ona súhlasila. Srdce mi ešte pár minút po tej skvelej zvesti rachotilo, ako keď rýchlik prechádza cez výhybku. Ale nával emócií som musel eliminovať a konať s chladnou hlavou. Mal som dvanásť hodín na to, aby som pripravil izbu na očakávanú návštevu a vymyslel zaujímavý program. Sotva sa dalo predpokladať, že hneď po otvorení dverí sa na mňa vrhne a jediný cieľ večera bude splnený. Tá slečna má úroveň, určite sa mi nepodhodí ako hlavný chod bez predjedla a polievky.

Najprv som informoval môjho kamoša a spolubývajúceho Grogyho. Jeho prezývka vyplynula z ojedinelej schopnosti predávkovať sa alkoholom do bezvedomia. Keď to spravil prvýkrát, nevedeli sme mu nahmatať tep, nedýchal a vyzeralo to na klinickú smrť. Zázračný účinok mal pohár ľadovej vody, ktorý sme mu chrstli do ksichtu. Odvtedy vieme, že keď leží ako cvičná figurína zdravotných záchranárov, on nezomrel, iba jeho vitálne funkcie sú utlmené. Grogyho organizmus v takej chvíli prechádza na úsporný stand by režim a spracováva desať poldecákov, ktoré do seba nahádzal v priebehu hodiny. Grogymu som teda jasne vysvetlil, že skôr ako pred polnocou sa nesmie vrátiť. Protislužbou za jeho láskavosť bude to, že izbu upracem. Ak sa mi dámu nepodarí presvedčiť za štyri hodiny, zrejme ešte nenastal ten správny deň. Alebo v nej zatiaľ víťazí chladná racionalita nad pravekými pudmi.

Základným nevyhnutným krokom bolo odstrániť z izby nepríjemný prvý dojem. Najprv som dokorán otvoril okno a dvere. Po polhodine sa puch ako v pitevni stratil. Z vysokého pohára na kokteily som vybral zoschnutú kyticu, ktorú som dostal aj s fľašou whisky na narodeniny. Zabudnuté ruže po niekoľkých mesiacoch vyzerali ako fosílie z treťohôr. Šálky od kávy so sýtozelenou žaburinou organického pôvodu na dne som poumýval, vylial som fľašu od kompótu, ktorá slúžila ako popolník. Keď som si pričuchol k svetlohnedej tekutine v nej, žalúdok mi poskočil smerom von z brušnej dutiny. Stovky špakov, hodených do vody, za dva mesiace vyrobili jedinečnú zlúčeninu, ktorá by mohla slúžiť ako účinná biologická zbraň. Porozhadzované ponožky som zhromaždil na jednom mieste a zabalil do veľkého starého trička. Vznikla guča s rozmermi bowlingovej gule. Ešte predtým som ich vytriedil, poovoniaval, poprezeral. Na prvý pohľad banálny úkon sa zmenil na dojímavú scénu. Niečo podobné ako tá televízna Pošta pre teba. Niektoré kusy ponožiek po rokoch opäť stretli partnera, s ktorým pôvodne tvorili pár.

neporiadok 1

S poriadkom to netreba preháňať. Keď som sa na túto tému predčasom rozprával s jednou kamarátkou, prekvapujúco mi prezradila: „Niektoré maličkosti o chlapovi veľa prezradia. Trebárs hrniec v kuchynskom dreze so zvyškami zaschnutej praženice hovorí, že má jasne stanovené priority.  Nehovorím, že správny chlap by mal byť humusák. Ale neznášam tých ružovučkých, voňavučkých chlapčekov, ktorí hovoria eventuálne, ergo, rád by som k tomu poznamenal a podobne. Keď vidím, že má chlap tričká pedantne poukladané do komínčekov, v kúpelni kondicionér na vlasy, fén a tri druhy sprchových gelov, zaraďujem spiatočku. Podľa mňa ešte nestihol objaviť  svoju skutočnú sexuálnu identitu. Ak je ochotný vyraziť so mnou v stredu večer do alternatívneho divadla a vzdať sa kvôli tomu priameho prenosu z Ligy majstrov, určite trpí skrytou psychickou poruchou. Jednému z bývalých frajerov som na Valentína kúpila pravú kubánsku cigaru. Desať mužov z desiatich by sa potešilo. Ten trapoš  s rozpačitým úškrnom poznamenal, že on predsa nikdy nefajčil a nemieni to skúsiť. Vrcholne ma to urazilo. Pochopila som, že je ako cukrík v huspenine a poslala som ho do kelu.“

Myslím si, že nežné pohlavie má na nás mužov blahodárny vplyv. Nemyslím, samozrejme, tých milých plastelínových chlapcov, ktorých jemné ženské rúčky utľapkali na palacinku. Dvadsať rokov ženatých stroskotancov, čo sa pred plánovanou pánskou jazdou a návštevou striptízového baru potrebujú poradiť s manželkou. Platí to pre obyčajných, normálnych  chlapov, akých sú tisíce. Dobre to vystihol jeden môj známy: „Odkedy žijem s mojou herečkou, je zo mňa lepší človek. Už nechodím v zablatených topánkach  po koberci. Kým som bol sám, fľaky mi vôbec nevadili. Teraz je moje estetické cítenie na oveľa vyššej úrovni. Nepijem pivo z fľaše, z pohára je to elegantné. Nefajčím na záchode. Prestal som hrešiť pri tenise, stačilo, že mi raz moja polovička povedala – ide ti to celkom dobre, ale počul si niekedy Federera pri hre nadávať? Tá antuka sa červená z tvojích sprostých rečí. Od toho momentu som už na kurte nikdy nevyslovil neslušné slovo. No nie je skvelá? Ten jej zmysel pre humor zbožňujem. Ani skúsený športový psychológ by to nevyjadril lepšie, toho by som asi poslal vieš kam.“    

neporiadok 2

 

Ale vráťme sa na miesto činu. Pohotovo som zariadil zopár maličkostí, ktoré sľubovali plusové body. Na našom prvom stretnutí dievča spomenulo, že zbožňuje olivy. Tak som kúpil fľaštičku tých najdrahších. Drobná investícia, ktorá môže priniesť vysoké zhodnotenie. Do pohára po zosnulých ružiach som strčil tri čerstvé. Ak sa na ne spýta, skromne poviem, že sú, akože ináč, pre ňu. Fľaša kvalitného šampusu urobí lepší dojem ako pollitrovka rumu. Požičal som si malý stolík. Chrumky a slané tyčinky budú poruke, ak by komunikácia občas viazla. Priznala sa mi, že raz za rok si zapáli. Tak som na stolík položil aj balíček tenkých dámskych cigošiek. Death metalové disky som diskrétne odložil do zásuvky, k audiosústave som pohodil Enyu. S ňou sa to u normálnej baby nedá pokaziť. Podstúpil som kompletnú očistu tela, ostrihal som si chlpy v nose a ušiach. Trenky so smiešnym detským motívom som vymenil za jediné vyprané, biele bez motívu. Ak sa bude večer vyvíjať podľa pripraveného scenára, trenky budú dôležitou rekvizitou. Nahodil som sa do čistého trička s podobou Jimiho Hendrixa, určeného na slávnostnejšie príležitosti.

Teraz tu sedím a premýšľam. O pár minút by tu mala byť. Tá baba nemusela ani prstom pohnúť, povedať jediné slovo, a ja som dobrovoľne urobil kopu užitočných vecí, ktoré by mi bez nej určite nenapadli. Žiaden kamoš by to nedokázal. Viete si predstaviť, že by mi len tak medzi rečou povedal – už si tu konečne uprac…

Autor: Mayo