Vo svete preplnenom informáciami je jednoduché stratiť sa. Ako ale z tohto labyrintu právd, poloprávd, propagandy a naprostých lží nájsť cestu von?

Bežné odporúčanie v tomto prípade znie „použi zdravý rozum“, čo sa dá interpretovať toľkými spôsobmi, ako je rozumov samotných. Je v tom ale zrnko pravdy. Tak ako nemôžete brať ako úplnú pravdu nič, čo vám kto povie, tak by ste aj každú informáciu, ktorá sa k vám dostane, mali brať s rezervou, alebo ak vás téma zaujíma, nájsť si o nej niečo viac a zistiť, či ide o skutočnosť alebo lož.

V našej dobe fráza „pero je silnejšie ako meč“ platí viac, než si prv môžeme pomyslieť. Buričských, zastrašujúcich, rasistických a demagogických článkov je na internete plno a mnohé (ak nie všetky) prekrúcajú pravdu vo svoj prospech alebo na to, aby vyvolali v ľuďoch istú reakciu.

Jeden z takýchto mnohých článkov, ktoré sa objavili na internete, hovoril o tom, že na námestí nebolo možné rozsvietiť vianočné osvetlenie preto, lebo moslimská menšina v meste bola proti. Ak si bližšie prečítate toto tvrdenie, pochopíte, že na ňom niečo nesedí. Prečo? Prečo by sa moslimovia poburovali nad vianočným osvetlením? Majú na to nejaký dôvod?

Originálny obrázok z hoaxového článku
Originálny obrázok z hoaxového článku

Bohužiaľ, veľké množstvo ľudí (v tomto prípade cez 43 tisíc) nad tým článkom nemyslelo kriticky a brali ho hneď ako pravdu, rozpútajúcu vlnu hnevu a nenávisti na internete postavenú na neexistujúcich základoch. Presne toto je na nekritickom pohlcovaní informácií nebezpečné – môžete byť presvedčený o niečom, čo nie je pravda.

Jediná pravdivá časť článku bola, že v danom meste naozaj vianočné osvetlenie nesvietilo, lenže príčinou boli technické problémy a nie už spomenutá menšina. Tým sa dostávam naspäť k fráze „použi zdravý rozum“, no v tomto kontexte by som ju preložil nasledovne. Nenechajte sa vyprovokovať informáciami, ktoré nájdete. Ak sa vás, či už ideologicky alebo hocijako inak dotknú, zistite si ich dôveryhodnosť. Zistite, či sú naozaj pravdivé a až potom sa rozhodnite, či ich chcete zdieľať.

Myslite pred tým ako zdieľate. Prajem vám šťastné surfovanie po internete a veľa dobrých správ.

Zdroj: snopes.com, YouTube