Marián Hossa sa zaradil medzi absolútne legendy NHL. Starší z bratov Hossovcov sa stal historicky prvým Slovákom s troma Stanleyho pohármi.

36-ročný krídelník získal SC už v minulosti, dokonca dvakrát a zakaždým v drese Chicaga. Roky neúnavnej driny sa znova vyplatili. Dva razy mu pritom pohár tesne unikol pomedzi prsty. V roku 2008 najprv v drese Pittsburghu neuspel proti Detroitu, aby presne o rok v rovnakom finálovom zložení, neuspel na strane porazeného Detroitu.

A tak prišiel včera v noci ďalší z míľnikov jeho kariéry. Hokejisti Chicaga Blackhawks v šiestom finálovom zápase vyhrali nad Tambou Bay Lightning 4:2. Zapísali sa tak do dejín, keď svoju tretiu finálovú účasť za posledných šesť rokov premenili na zisk tretieho Stanley Cupu. ‚Hoss the Boss‘, ako ho za morom prezývajú, si tak už v najbližších dňoch prevezme tretí prsteň víťaza NHL.

Prvé vyjadrenia slovenského rekordéra bezprostredne po skončení finále smerovali k fanúšikom, spoluhráčom a rodine. „Sme úžasná partia, strašne sa tešíme, že sme vyhrali pred našimi fanúšikmi. Chcem poďakovať rodine a všetkým fanúšikom, aj tým na Slovensku. Som hrdý, že som ich všetkých mohol potešiť a že som mal tú česť hrať s takými spoluhráčmi,“ vyhlásil v priamom prenose pre zahraničné médiá Marián Hossa.

O tom, že si Hossu za morom veľmi vážia, svedčí aj spôsob, akým Mariána opísala jedna z hviezd ‚Čiernych jastrabov‘ Patrick Kane: „’Hoss‘ je fantastickým hráčom, fantastickým parťákom a fantastickou ľudskou bytosťou. Má všetko, čo má najlepší hokejista mať.“

Na adresu úspechu rodáka zo Starej Ľubovne sa vyjadril i Marián Gáborík. Ten si jednoznačne myslí, že Marián Hossa je už dnes členom Hokejovej siene slávy NHL.

Hossove výsledky ho predurčujú, aby sa zaradil na úroveň najväčších legiend klubu z ‚Veterného mesta‘. Blackhawks sa za posledných šesť rokov predstavili vo finále tretíkrát a tretíkrát zároveň i úspešne. Slovami komisára NHL Garyho Bettmana, Chicago Blackhawks sa stalo hokejovou dynastiou! Charizmatický kapitán ‚jastrabov‘ Jonathan Toews tak mohol zdvihnúť hokejový grál opäť nad hlavu.

Včerajšia noc v NHL priniesla aj ďalší pozoruhodný hokejový príbeh. Fínsky obranca Kimmo Timonen, žijúca legenda Fínov, sa konečne dočkal svojho prvého poháru. V 40 rokoch, po 1213 zápasoch v najprestížnejšej lige sveta. Úspech ho teší o to viac, že sa nedávno pasoval s vážnymi pľúcnymi problémami. Ale podarilo sa!

Hráči Chicaga preberajú trofej pre víťaza NHL

Highlighty zo 6. finálového zápasu

Niekoľko faktov o Mariánovi Hossovi:

  • Najstarší útočník v kádri Blackhawks.
  • V priebehu 8 rokov bola toto jeho piata finálová účasť (2008 – Pittsburgh Penguins, 2009 – Detroit Red Wings, 2010,2013,2015 – Chicago Blackhawks). Tomu sa povie bilancia!
  • Jeho päť finálových učastí je najviac spomedzi aktívnych hráčov.
  • Najaktívnejší strelec tohtoročného playoff – na brankárov vyslal až 69 striel.
  • V playoff bol s 13 gólovými prihrávkami na 4. mieste, v prípade ukazovateľa pravdy +- hodnotení mu patrí 6. miesto.
  • Zisk niektorej z individuálych trofejí NHL sa mu zatiaľ stále vyhýba.

Slovenskí víťazi Stanleyho pohára:

1961 – Stan Mikita (Chicago Blackhawks)

2003 – Jiří Bicek (New Jersey Devils)

2004 – Martin Cibák (Tampa Bay Lightning)

2008 – Tomáš Kopecký (Detroit Red Wings)

2009 – Miroslav Šatan (Pittsburgh Penguins)

2010 – Marián Hossa, Tomáš Kopecký (Chicago Blackhawks)

2011 – Zdeno Chára (Boston Bruins)

2013 – Marián Hossa, Tomáš Kopecký (Chicago Blackhawks)

2014 – Marián Gáborík (Los Angeles Kings)

2015 – Marián Hossa (Chicago Blackhawks)

Najznámejšia hokejová trofej sa tak v lete opäť ukáže na Slovensku. Za nás všetkých palec nahor! :)

Video: youtube.com, nhl.com

Foto: Facebook

Autor: Anton H.