Veľa výskumov a článkov sa venovalo tejto téme,  uvádzali zaručené kroky k šťastiu, čo robiť a čomu sa vyhýbať. Tak prečo nepridať ešte jeden, ktorý sa venuje tejto téme? Prečítanie tohto článku je na osobnom zvážení každého jedného čitateľa. Je to na vlastné riziko, nemôžeme zaručiť, či sa u vás po prečítaní nevyskytnú vedľajšie účinky a prejavy.  Nasledujúce riadky nie sú veľmi vhodné pre slabšie a labilnejšie povahy, za narušenie vnútornej integrity čitateľa neručíme. 

Takže zaručený návod ako byť šťastný?

Žiadny návod neexistuje a ak vám niekto tvrdí, že áno, klame vám.

Chcete byť šťastný? Tak robte to, čo vás robí šťastným. Robte, čo chcete, kedy chcete, s kým chcete a ako chcete. Je to váš život, nikto iný ho za vás žiť nebude a pokiaľ vás netrápia výčitky svedomia, nemusíte nikomu nič vysvetľovať . Jediný, komu sa spovedáte a zodpovedáte, je vaše svedomie. Zmierte sa s minulosťou, žite tu a teraz, verte svojej budúcnosti. Prestaňte napodobňovať rôzne celebrity a pseudocelebrity, buďte originálom, nie kópiou. Snívajte, ale nezabudnite žiť v realite.

Prečítajte si tiež: Strojcom vášho (ne)šťastného života je len sila myšlienok – spoznajte ju!

Ak by niekto predsa len potreboval návod, dodržiavajte nasledovné kroky:

1. Usmievajte sa

Samozrejme. s mierou, aby ste nevyzerali ako po ročnom užívaní liekov proti depresii. Ale usmievajte sa na ľudí, ktorých máte radi a aj na tých, ktorých nemáte. Dokážte svojim nepriateľom, že ste šťastný aj napriek ich neprajníckym sklonom, to ich riadne vytočí. A priateľom rozdávajte úsmev, odovzdáte im tak pozitívnu energiu.

2. Objímajte sa

Minimálne raz za týždeň niekoho objímte (samozrejme, nie neznámu predavačku v obchode len preto, lebo prešlo 7 dní a vy ste nikoho neobjali). Dobijete si tak svoje endorfíny šťastia a povedzme si pravdu, kto by sa nerád objímal?

sirloin steak tartare

3. Hýbte sa

Prechádzka, cvičenie, behanie… čokoľvek, pri čom nesedíte, pomáha vám aj vášmu zdraviu. Nepreseďte svoj život doma na zadku a za volantom. Počítačová hra so športovým zameraním sa za pohyb neráta.

4. Milujte

Nebojte sa zamilovať, netrápte sa tým, čo ak to nevyjde. Možno sa zadarí a ak nie, to trápenie stojí za to, za ten pocit milovať a byť milovaný. A každá bolesť vás niečo naučí. Každá bolesť raz skončí a vy sa skôr poučíte z vlastných chýb ako z chýb druhých ľudí.

5. Buďte úprimný

Úprimnosť za úprimnosť. Radšej povedať pravdu do očí, ako sa hrať na priateľov a za chrbtom ohovárať. A má to aj ďalšie výhody, keď hovoríte pravdu, nemusíte si pamätať, čo ste komu povedali, keď ste klamali. Ak klamete, budete tiež oklamaní.

Robte všetko, po čom túžite, držte sa svojich cieľov. Stretávajte sa s pozitívnymi ľuďmi, lebo to, čo vyžarujete, to aj dostanete. Majte oči otvorené, chopte sa šancí, ktoré sa vám ponúkajú, tvrdo si choďte za svojimi snami a túžbami, tá drina sa vždy oplatí. Možno nie ihneď, ale časom určite.

Autor: Ľubka D.